Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Nabożeństwa prawosławne będą odprawione w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Łomży

Nabożeństwa prawosławne będą odprawione w kościele katolickim w Łomży.

- To efekt porozumienia między kościołami w związku z tym, że do Łomży przyjechało wielu obywateli Ukrainy - mówi ksiądz Jacek Czaplicki, wikariusz biskupi do spraw duszpasterstwa w łomżyńskiej Kurii.

Przyjechało sporo Ukraińców wyznania prawosławnego i kościół prawosławny chciałby też zapewnić im, tak zwaną, posługę duszpasterską. Stąd arcybiskup białostocko-gdański Jakub rezydujący w Białymstoku zgłosił się do naszego biskupa Janusza z prośbą o udostępnienie miejsca kultu, któregoś z kościołów na terenie Łomży, który mógłby posłużyć dla liturgii prawosławnej. Nasz biskup wyraził pozytywną opinię, że to jest ważna rzecz - mówi ks. Jacek Czaplicki.

Na razie zaplanowane są dwa nabożeństwa. Ksiądz Jacek Czaplicki tłumaczy też jak wybrany został kościół, w którym się odbędą.

- Po pierwsze dlatego, że jest to jedyny kościół w Łomży, gdzie nie ma liturgii rano w niedzielę, a prawosławni modlą się tylko rano. Też ma świetne wezwanie, takie bardziej prawosławne - Zmartwychwstania Pańskiego. Spotkaliśmy się z księdzem Markiem Wawreniukiem, delegatem arcybiskupa Jakuba i mamy to ustalone w taki sposób, że będą dwie liturgie. Pierwsza dziesiątego kwietnia. To nasza niedziela palmowa, a w kościele prawosławnym jeszcze niedziela wielkiego postu. I druga liturgia odbędzie się 24 kwietnia. To będzie prawosławna Wielkanoc - dodaje ks. Jacek Czaplicki.

Kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Łomży jest zlokalizowany przy cmentarzu parafialnym, przy ulicy Wojska Polskiego 136.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę