VAT na materiały budowlane - obniżona do 8% stawka czy ulga budowlana?
Stale zmieniające się przepisy podatkowe nie omijają również branży budowlanej, nie tylko w zakresie zwiększenia stawek podatku VAT, ale również uzyskania zwrotu tego podatku od wydatków poniesionych na budowę domu lub remont mieszkania. Tzw. ulga remontowa była źródłem niezadowolenia wielu podatników. Sprawdź, dlaczego.
- Czy można odliczyć VAT za materiały budowlane?
- Kiedy 8% VAT za materiały budowlane?
- Pomoc przy nabyciu pierwszego mieszkania
Podstawowa stawka VAT za materiały budowlane wynosi 23%. Biorąc pod uwagę, jak wiele ich potrzeba do postawienia średniej wielkości domu, stawka ta ma ogromne znaczenie dla wartości całej inwestycji. Istnieje jednak możliwość zmniejszenia VAT do stawki 8%, jednak trzeba spełnić określone w przepisach warunki.
Czy można odliczyć VAT za materiały budowlane?
Jeszcze kilka lat temu, osoby, które zdecydowały się na budowę domu lub remont mieszkania mogły skorzystać z korzystnego podatkowo rozwiązania, pozwalającego na odzyskanie części zapłaconego za materiały budowlane podatku VAT. Ulga budowlana, nazywana także ulgą remontową, umożliwiała ubieganie się o zwrot VAT za zakupione materiały budowlane, które zostały wykorzystanie do budowy domu lub remontu mieszkania. Przez wiele lat ulga ta nie była obwarowana zbyt dużymi wymaganiami, jednak to się zmieniło w 2014 roku. W nowelizacji ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, ustawodawca ograniczył możliwość uzyskania zwrotu VAT. Od tamtej pory mogły się o niego ubiegać jedynie osoby, które nie ukończyły jeszcze 35 lat, a imienne faktury na materiały budowlane uzyskały już po otrzymaniu pozwolenia na budowę i maksymalnie do dnia 31 grudnia 2013 roku. Co więcej, zakupione materiały musiały mieć odniesienie do budowy domu jednorodzinnego lub nabycia pierwszego mieszkania u osób, które nie posiadały wcześniej żadnej nieruchomości. Zwrot podatku VAT został więc mocno ograniczony. Ostatecznie w 2019 roku wycofano ulgę budowlaną, jednak to nie przekreśliło szansy na tańsze budownictwo.
Kiedy 8% VAT za materiały budowlane?
Osoby myślące o nabyciu pierwszego mieszkania lub o wybudowaniu domu stają przed dużą inwestycją, która pochłonie kilkaset tysięcy złotych. W tym wypadku każda obniżka ceny lub niższa stawka podatku VAT na materiały lub usługi przynosi ogromne oszczędności. Chociaż zwrot VAT za materiały zakupione w sklepie Maldrew nie jest już możliwy, to można skorzystać z obniżonej stawki VAT - z 23% na 8%. Warunek jest jednak jeden - materiały budowlane muszą być sprzedane wraz z usługą budowlaną, a całość musi mieć związek z budownictwem mieszkaniowym.
Nie mamy więc już do czynienia z ulgą budowlaną w podatku dochodowym, ale obniżeniem stawki VAT, czyli de facto, zmniejszeniem ceny za kompleksową usługę budowlaną. Co do zasady to właśnie usługa może być opodatkowana stawką 8%, jednak jeśli jej wykonanie wiąże się z wykorzystaniem materiałów budowlanych, ich sprzedaż klientowi przez usługodawcę również jest opodatkowana stawką 8% VAT. Wówczas zakup materiałów budowlanych leży po stronie firmy wykonującej usługę remontu lokalu mieszkalnego lub budowę domu.
Kluczowe znaczenie ma w tym wypadku możliwość zaliczenia nieruchomości do społecznego planu mieszkaniowego. Są nim objęte m.in. budynki budownictwa mieszkaniowego lub części tych budynków, które nie są lokalami użytkowymi, i które zostały sklasyfikowane w dziale 12 Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych. Ostatecznie więc za budownictwo mieszkaniowe uznaje się lokale mieszkalne w budynkach wielorodzinnych, których powierzchnia nie przekracza 150 m², oraz domy jednorodzinne o powierzchni mniejszej niż 300 m². Nie ma przy tym znaczenia, czy zamawiająca usługę z materiałem osoba ma prawo do użytkowania wybudowanego lokalu mieszkalnego lub czy rozlicza się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych czy ryczałtem.
Pomoc przy nabyciu pierwszego mieszkania
Jak widać, właściciele lokalu mieszkalnego lub domu, wpisującego się w budownictwo mieszkaniowe, zamiast ubiegać się w zwrot VAT za materiały budowlane, mogą skorzystać z obniżonej do 8% stawki VAT, pod warunkiem, że kupują usługę budowlaną z materiałem. Ostatecznie zmiana ta wzbudziła wiele emocji, ponieważ uzyskana wysokość zwrotu podatku VAT za materiały budowlane mogła zostać przeznaczona na dalsze inwestycje, a obniżenie stawki VAT pozwala jedynie wydać mniej. Aby obliczyć potencjalne oszczędności, wystarczy spojrzeć na ceny materiałów budowlanych w hurtowniach i zweryfikować, ile uda się zaoszczędzić zmniejszając VAT do 8%. Jak pokazuje historia firmy Maldrew i jej klientów, oszczędności te mogą być pokaźne, dlatego coraz więcej inwestorów decydujących się na budowę domu lub remont mieszkania, korzysta z kompleksowych usług firm budowlanych, oferujących swoje usługi wraz z zakupem i dostarczeniem materiałów. Taka praktyka jest już powszechnie przyjęta, a liczba specjalistów prowadzących działalność w ten sposób stale rośnie. Nie jest więc trudno spełnić stawiane przez prawo podatkowe warunki do skorzystania z preferencyjnej stawki VAT.
tekst płatny