Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 maja 2024 napisz DONOS@

Wyłowione z codzienności

Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego oraz Autor zapraszają na otwarcie wystawy malarstwa profesora Waldemara J. Marszałka, które odbędzie się 14 marca 2022 roku o godz. 18.00 w siedzibie Galerii w Łomży przy ul. Długiej 13. Wystawa czynna do 5 kwietnia 2022 roku. Malarskie opowieści Waldemara J. Marszałka dotyczą kondycji człowieka, jego pragnień, trosk i nadziei. Bohaterowie obrazów wydają się zamknięci we własnym świecie, a jednocześnie uwikłani w realia życia. Z obrazów emanuje niesamowitość i surrealistyczny klimat. Sposób narracji bliski jest poetyce Chagalla i Rene Magritte'a.

Artysta o sobie: Minuty, godziny, dni, tygodnie, lata, które płyną odmierzane miarą wskazówek zegara i kalendarza, rzadko pokrywają się z naszymi odczuciami. W młodości czas był leniwy: godziny trwały wieki, dni epoki, a lata – szkoda gadać. Młodości, prawie zawsze towarzyszyła niecierpliwość: to, co dobre, pożądane i pełne smakowitych, a zakazanych owoców, było w odległej przyszłości. Kiedy mam więcej niż pół wieku, powiedzenie „Jak z bicza strzelił” stało się denerwująco prawdziwe. Czas przyspieszył do prędkości światła i zaczął się niepokojąco kurczyć. Rutyna staje się groźna, siły słabną, jednak na szczęście zakazany owoc /w młodości/ nie spowszedniał i nadal wyśmienicie smakuje. Czy moja sześćdziesiątka i 35 lat pracy jest czymś szczególnym i powodem do specjalnej celebracji? Czy jest to graniczna kreska oddzielającą coś od czegoś? Moment, w którym należy tworzyć nowy rozdział? Nie wiem. Również nie wiem, czy się radować, pogrążać w refleksjach, czy po prostu przejść do porządku dziennego – specjalnie się nad tym nie zastanawiałem. Jedynie co wiem i zapewne się nie mylę: że od chwili narodzin droga do mety jest bliżej niż dalej. Dla mnie, piątki, dziesiątki lat są raczej wymuszonym pomnikiem, którego nie mam zamiaru teraz polerować dla lepszego samopoczucia. Każda chwila może być powodem do zmian, postanowień, podsumowań, fetowania i Bóg wie najlepiej – czego jeszcze. Jednak upływ czasu stwarza dystans, który sprzyja zadumie, spojrzeniu wstecz. Daleki horyzont uspokaja emocje, pozwala, jeśli jest taka potrzeba, na bardziej obiektywną ocenę. Wrócić pamięcią, choćby na chwilę dla kilku refleksji, ocen, podsumowań – czy warto było i czy warto wyznaczać sobie nowe cele… a może już czas odpocząć?

Waldemar J. Marszałek urodził się 16 lutego 1960 roku w Dobrzycy na Środkowym Pomorzu. Studia: Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w Gdańsku na kierunku grafiki użytkowej. Dyplom uzyskał w 1985 roku. Od razu po studiach rozpoczął pracę pedagogiczną na uczelni, najpierw, jako asystent, obecnie profesor zwyczajny. W okresie studiów i przez wiele lat po ich ukończeniu uprawiał litografię i zajmował się projektowaniem graficznym. Od roku 1994 zajmuje się przede wszystkim malarstwem i rysunkiem, od 2004 pracuje także nad cyklem prac w technice cyfrowej. Ma na koncie przeszło sześćdziesiąt wystaw indywidualnych i udział w ponad trzystu ekspozycjach zbiorowych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Gdańsku.

Grzegorz Gwizdon
pon, 07 marca 2022 16:12
Data ostatniej edycji: pon, 07 marca 2022 16:26:30

 


facebook g.jpg

Galeria Sztuki Współczesnej
w Łomży
czynna
od wtorku do piątku
w godz. 10-17
sobotę
w godz.10-14

18-400 Łomża
ul. Długa 13
tel. 86 2164100

Bilet wstępu do galerii:
normalny - 3 zł
ulgowy - 2 zł
Karta Dużej Rodziny
- 2 zł
Karta Seniora -2 zł
Bilet wstępu -inne wydarzenia- 8 zł
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę