Uciekający z Ukrainy są legalnie w Polsce
Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy, szukające schronienia w Polsce, nie muszą obawiać się o legalność swojego pobytu – informują służby wojewody podlaskiego. W najbliższych dniach nie trzeba też składać żadnych wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców, urzędach wojewódzkich czy placówkach Straży Granicznej.
Już pond 200 tys. uchodźców z Ukrainy przekroczyło polska granicę. Witani są posiłkami i pierwsza pomocą. Zwykle to pospolite ruszenie dobrych ludzi, którzy czują się w obowiązku pomóc uciekającym przed wojną matkom z dziećmi. Wiele osób, wiele rodzin przyjechało już w rejon Łomży. W wielu miejscach zbierana odzież, ponieważ ci ludzie uciekają tylko z małymi torbami. Agnieszka Filipkowska koordynująca działanie zbiórek w hali sportowej w Piątnicy przekazuje, że każda potrzebująca osoba, która uciekła z Ukrainy może przyjść i wybrać sobie co jej potrzeba. Zanim rzeczy zostaną wysłane na Ukrainę wszystko jest dostępne.
Służby wojewody podlaskiego odpowiadają na pierwsze pojawiające się wątpliwości administracyjne. Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym nie muszą rejestrować się w punktach recepcyjnych ani martwić się o formalności. Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy, szukające schronienia w Polsce, nie muszą obawiać się o legalność swojego pobytu – czytamy w komunikacie. W najbliższych dniach nie trzeba też składać żadnych wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców, urzędach wojewódzkich czy placówkach Straży Granicznej. To samo dotyczy obywateli Ukrainy, którzy są w Polsce, a ich dokumenty pobytowe utraciły ważność.
Wojewoda informuje, że osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu (noclegu) w Polsce, mogą udać się do punktu recepcyjnego. Na dworcu kolejowym w każdym województw mają zostać uruchomione. Na razie jednak samoorganizacja mieszkańców jest tak wielka, że trudno sobie wyobrazić sytuację, że Ukrainka w Łomży nie ma gdzie spać. Powinna zwrócić się do napotkanego policjanta, księdza, czy przechodnia. Pomożemy.
Wszyscy ci ludzie mają dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i polskiej służby zdrowia.
Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce nie muszą wyjeżdżać z kraju w przypadku utraty ważności dokumentów pobytowych. Oni także nie muszą obawiać się o legalność swojego dalszego pobytu – zapewniają służby wojewody.