Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 maja 2024 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Obowiązkowe szczepienia dzieci niepopularne w Podlaskiem

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Najwięcej niezaszczepionych trzylatków w Polsce w 2020 roku było w województwie podlaskim. Jak wynika z najnowszego raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego dotyczącego realizacji obowiązkowych szczepień, w naszym regionie odnotowano prawie 3,8 procent trzyletnich dzieci bez jakichkolwiek szczepień.

To prawie dwa razy więcej niż w kolejnym najsłabiej wyszczepionym regionie. 

"Przyczyną jest działalność ruchów antyszczepionkowych, bo coraz częściej na porodówki trafiają kobiety, które wręczają lekarzom wydrukowane z internetu oświadczenia o rezygnacji ze szczepień" – mówi Iwona Sienkiewicz z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku.

Podlaska konsultant do spraw epidemiologii prof. Joanna Zajkowska zaznacza, że dane z 2020 roku bardzo trudno porównywać do lat poprzednich, bo w Polsce był to rok czasowego wstrzymania akcji obowiązkowych szczepień z powodu rozpoczynającej się epidemii koronawirusa. Dodaje jednak, że popularność ruchów antyszczepionkowych powinna budzić niepokój. 

Na Ukrainie, gdzie poziom szczepień spada - pojawiają się coraz liczniejsze przypadki odry czy polio, które są przywlekane do Polski. Gdyby i w Polsce szczepienia spadły do zbyt niskiego poziomu – te groźne choroby mogą powrócić – mówi prof. Zajkowska.

Konieczność poddawania się szczepieniom ochronnym jest obowiązkiem prawnym. Mimo to od 2012 roku w Polsce znacznie przybywa osób, które tego nie robią. 10 lat temu dotyczyło to około 5,5 tysiąca osób, w 2021 roku było to już ponad 50 tysięcy.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę