Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

W 2022 r. na rynku pracy w Podlaskiem poszukiwani będą specjaliści z fachem w ręku

Na rynku pracy w Podlaskiem poszukiwani będą przede wszystkim specjaliści z fachem w ręku. Tak wynika z Barometru Zawodów na ten rok.

Według tej prognozy pracodawcy z regionu chętnie zatrudnią m.in. cukierników, specjalistów budowlanych, mechaników, kucharzy, kierowców ciężarówek i autobusów, magazynierów i spawaczy. Łatwo zatrudnienie znajdą też pracownicy służby zdrowia: lekarze, pielęgniarki i położne, psycholodzy i psychoterapeuci, a także ratownicy medyczni.

Taka lista nie dziwi dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku Janiny Mironowicz - w jej ocenie lista potrzebnych profesji jest co roku bardzo podobna. Według Janiny Mironowicz szkoły w regionie są w stanie kształcić odpowiednich specjalistów, ale uczniowie mają często inne plany i nie chcą wybierać pożądanego na rynku pracy profilu kształcenia.

W Barometrze Zawodów są też profesje, których na podlaskim rynku będzie za dużo. To rolnicy i hodowcy, a także ekonomiści.

Ci ostatni - zdaniem ekonomisty - rektora Uniwersytetu w Białymstoku prof. Roberta Ciborowskiego poradzą sobie na rynku pracy. "Liczba absolwentów ekonomii w ostatnich 30 latach była tak olbrzymia i jakoś nie mają oni problemów na rynku pracy. Studia ekonomiczne są na tyle elastyczne, że wybór możliwości pracy jest dużo większy, niż po innych kierunkach" - mówił w Polskim Radiu Białystok rektor UwB.

Bezrobocie w Podlaskiem kształtuje się na poziomie 7 proc., czyli o niemal półtora proc. większym niż średnia krajowa.

W urzędach pracy w Podlaskiem zarejestrowanych jest ponad 30 tys. bezrobotnych.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę