Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Poznaliśmy zwycięzców 40. Konkursu gry na instrumentach pasterskich w Ciechanowcu

Główne zdjęcie
Koncert na ligawkach (fot. archiwum)

Mateusz Zalewski z Dobrego i Tadeusz Augustyniak zdobyli pierwsze nagrody (po 1 tys. zł) za grę na ligawce w tegorocznym Konkursie gry na instrumentach pasterskich w Ciechanowcu.

Obaj mieszkańcy Mazowsza zwyciężyli w swoich kategoriach wiekowych: dorosłych i seniorów powyżej 65. roku życia. W grupie młodzieży do 18 lat za grę na ligawce jury pierwszą nagrodę (900 zł) przyznało Bartoszowi Tatarczukowi z Konabrodu, a spośród dzieci do lat 10 - Marcinowi Maliszewskiemu z Wieski-Wieś (500 zł).

To już czterdziesta edycja konkursu, który swój początek miał w 1975 r., kiedy ówczesny dyrektor Muzeum Rolnictwa Kazimierz Uszyński wymyślił Konkurs gry na ligawce.

W szóstej edycji konkursu pojawiły się pierwsze trombity, dlatego postanowiono, że kolejna będzie I Konkursem gry na instrumentach pasterskich.

Zaplanowano go na 20 grudnia 1981 r., ale nie odbył się, ponieważ tydzień wcześniej wprowadzony został stan wojenny.

- Rok później rozegrany został więc II Konkurs, w którym wzięło udział prawie 30 uczestników. W ostatnich edycjach jest ich już ponad 150, co świadczy o tym, że tradycję gry na instrumentach pasterskich udało się w Ciechanowcu przywrócić - mówi etnograf Agnieszka Kiersnowska.

Od kilku lat jurorzy przyznają nagrody już w kilkunastu kategoriach - w różnych grupach wiekowych z podziałem na: ligawki, trombity, bazuny, rogi pasterskie i inne instrumenty muzyczne. Tych ostatnich jest w sumie kilkadziesiąt, a o nagrody rywalizują także goście z zagranicy - w tym roku m.in. ze Słowacji i Szwajcarii.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę