Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 28 stycznia 2022 napisz DONOS@

Nowe obostrzenia od 1. grudnia

Główne zdjęcie
Minister Zdrowia Adam Niedzielski na konferencji (archiwum facebook)

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział od 1. grudnia wprowadzenie pakietu nowych obostrzeń covidowych. Na nic zdały się Jego zapewnienia, które składał w połowie roku, że różnicowanie obostrzeń miało zejść na poziom powiatowy.

Na dzisiejszej konferencji prasowej Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział od 1. grudnia, czyli od środy, czekają nas nowe ograniczenia w życiu publicznym. Do działania zmusił władze nowy wariant koronawirusa – omikron, którego jeszcze nie do końca znamy, ale władze spodziewają się, że może być bardziej zaraźliwy. 

Dlatego od 1. do 17. grudnia 2021 roku wprowadzono:

  • Ograniczenia lotów do i z 7 krajów afrykańskich: z Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe. Podróżujący z tych krajów będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni bez opcji skrócenia jej testem.
  • Przyjeżdżający do Polski spoza Schengen mają wydłużoną kwarantannę z 10 do 14 dni. Po 8 dniach można zrobić test, który skróci kwarantannę.
  • Zmiana limitu zapełnienia w: gastronomii, hotelach, obiektach kultury, kościołach, obiektach sportowych z 75 proc. do 50 proc.
  • Limit 250 osób dla wydarzeń sportowych poza obiektami sportowymi
  • Limit 100 osób dla: wesel, komunii, imprez i dyskotek
  • Limit 1 osoba na 15m2 w siłowniach, klubach, centrach fitness, muzeach, targach, wystawach, kongresach, konferencjach i w handlu.

Zaskakujące decyzje okazują się być w kontrze do wcześniejszych deklaracji Pana Ministra Zdrowia, dlatego domagają się komentarza.

Przypomnienie słów Ministra sprzed 3 miesiecy i krótki komentarz.

Minister Zdrowia przyznał na konferencji w poniedziałek (29.11), że „powoli dynamika liczby zachorowań w IV fali się zmniejsza. Mamy dwa województwa, które obserwujemy bardzo wyraźne spadki: woj. lubelskie i podlaskie. Niepokoi nas sytuacja na Śląsku, gdzie dynamiki są duże” - tłumaczył.

W województwie w podlaskim, co potwierdził minister, spada ilość zakażeń, także w ujęciu 7-dniowym. Tym samym,  Łomża i powiat łomżyński nie są już w strefie czerwonej. Gdy Lubelskie i Podlaskie tonęło w „czerwieni”, na rządzących nie robiło to żadnego wrażenia. 

Przypominamy Panu Ministrowi Zdrowia Adamowi Niedzielskiemu, że 23. sierpnia 2021 r., informował: „Przy wprowadzaniu ewentualnych obostrzeń covidowych, kraj zostanie podzielony na strefy, na poziomie powiatów”. „Patrzymy na poszczególne regiony pod kątem również zróżnicowania poziomu szczepień, bo zaszczepienie populacji w danym regionie jest bardzo ważnym parametrem, który mówi o tym ryzyku, po pierwsze ile będzie zakażeń, po drugie jakie będzie obciążenie lokalnej infrastruktury szpitalnej. Patrząc na to, że w województwach np. powiaty miejskie są o wiele lepiej wyszczepione, a powiaty wiejskie nieco gorzej, to jednak to zróżnicowanie jest o tyle duże wewnątrz województw, że ten poziom definiowania stref, uwzględniający wskaźnik wyszczepienia powinien zejść piętro niżej, a więc na poziom powiatowy" - tłumaczył  minister Niedzielski. 

Niekonsekwencja rządzących poraża i obniża zaufanie do Państwa. Trudno dziwić się obywatelom, którzy nie chcą się zaszczepić przeciw covid, skoro rządzący mówią i deklarują jedno, a robią drugie. Przekaz od instytucji państwowych jest tak chwiejny i niepewny, że przysłowiowa Goździkowa urasta do wiarygodności noblisty.  

Nauczyliśmy się w PRL-u żyć obok władzy. Pamiętne są obrady Plenum PZPR, których poza telewizją państwową, wówczas jedyną, naród nie słuchał. Jak słuchać w demokracji  zapewnień władzy o dobroczynnym działaniu „Polskiego Ładu”, skoro władza jedno mówi, a drugie robi. 

Marek Maliszewski

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę