Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Nieznane źródło zanieczyszczenia Łomżyczki

Główne zdjęcie
Zapora na Łomżyczce w rejonie Grobli Jednaczewskiej

Strażacy co prawda zakończyli akcję na Łomżyczce, ale ciągle doglądają pobudowanych zapór, które filtrują wodę. Na dziś rzeczka nie śmierdzi olejem napędowym, ale na wodzie unoszą się jeszcze filmy olejowe.

O zanieczyszczeniu Łomżyczki, lewego dopływu Narwi, informowaliśmy w sobotę. Rzeczka momentami przybrała kolor tęczy, a zapachowi jaki można było wyczuć od wody,  bliżej było do stacji paliw. Do akcji  ustawiania zapór i filtrów straż pożarna skierowała znaczne siły. 12 zastępów w tym 5 ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemicznego i Ekologicznego z Białegostoku pracowało do wieczora. Wybudowano dwie zapory, tzn. przy ul. Wojska Polskiego i Grobli Jednaczewskiej. W niedzielę, w rejonie ulic Spokojnej i Pileckiego, strażacy pobudowali jeszcze trzecią zaporę. Jak informuje st. bryg. Grzegorz Wilczyński, Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Łomży, zastęp PSP co jakiś czas monitoruje stan zapór. W razie konieczności wymieniane są ciuki słomy na nowe, a te ze względu na substancje niebezpieczne, zostaną przekazane do utylizacji. Zastępca Komendanta PSP w Łomży wskazuje, że powyżej ul. Piłsudskiego, a nawet ul. Spokojnej i Pileckiego jest wiele kolektorów i nawet dziś wyczuwalny jest zapach substancji ropopochodnej. 

Na wskazanym odcinku dużo jest kolektorów, które odprowadzają deszczówkę do rzeki. Dotyczy to terenu z Osiedla Południe, mniejszych obszarów w tym z pobliskich zakładów pracy. Często zdarza się, że po opadach deszczu czy po roztopach widać na wodzie zanieczyszczenia. 

Waldemar Gołaszewski, kierownik delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łomży przekazuje, że na ten czas nie stwierdzono wycieku substancji ropopochodnych. Zwraca uwagę, że zanieczyszczenie może mieć związek z większym spływem deszczu i oczyszczeniu się kolektorów deszczowych z zalegających substancji. Póki co nieznane są jeszcze wyniki badań próbek wody, które pobrała łomżyńska delegatura WIOŚ. 

Podkomisarz Justyna Janowska, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Łomży informuje, że łomżyńscy policjanci pod nadzorem prokuratora prowadzą czynności z artykułu 182 par. 1 KK, tzn. zanieczyszczenia wody w znacznej ilości.

 

Łomżyczka zanieczyszczona

 

Foto: Zapora na Łomżyczce w rejonie Grobli Jednaczewskiej
Foto: Zapora na Łomżyczce w rejonie Grobli Jednaczewskiej

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę