Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lipca 2024 napisz DONOS@

Prezydent Łomży chce podnieść podatki w mieście

Główne zdjęcie
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski spotyka się z klubami radnych, celem przekonania ich do poparcia podniesienia podatków w mieście. Rozmowy trwają, a proponowane stawki nie są ostateczne.

Mniej więcej za miesiąc prezydent powinien zaprezentować budżet na 2022 rok. Z uwagi na wprowadzenie „Polskiego Ładu” może on być trudny dla samorządów. Jak się dowiadujemy nieoficjalnie, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, wspólnie ze skarbnikiem Miasta, spotyka się z klubami radnych, aby przekonać ich w sprawie podwyżki podatków od nieruchomości. Wzrost podatków zależy od kategorii. Jak przekazują uczestnicy spotkań, padła propozycja 70% podwyżki podatków od pozostałych gruntów, a o ponad 20% miałyby wzrosnąć podatki od gruntów pod działalność gospodarczą. Podatek od budynków mieszkalnych miałby wzrosnąć o około 13%, a od budynków pod działalność gospodarczą o 5%. 

Spotkania odbywają się z każdym klubem radnych oddzielnie. Skarbnik Miasta przedstawia radnym racje, dla których powinni podnieść podatki. Wskazuje na 85% wzrost opłat za energię elektryczną czy wzrost od nowego roku minimalnego wynagrodzenia pracowników co wymusza takie działanie. Wprowadzenie Nowego Ładu będzie oznaczać wzrost kwoty wolnej od podatku i w związku z tym niższe wpływy do budżetu z podatku PIT. Przypomnijmy prawie 40% podatku PIT i prawie 7% CIT (firm mających siedzibę w mieście) wpływa do kasy gminy. Podczas spotkania skarbnik sygnalizowała także niższe wpływy z subwencji rządowych. Poza tym ostatnia podwyżka tych podatków w Łomży miała miejsce 10 lat temu.

To wszystko sprawia, że prezydent szuka dodatkowych środków. Dziś miasto wybrało ofertę kredytu na 25 mln zł, który był zapisany w budżecie na 2021 rok. Czy i jaki kredyt znajdzie się w przyszłorocznym zobaczymy, gdy prezydent przedstawi projekt. Tak czy inaczej już dziś nieoficjalnie mówi się, że nauczyciele, którym wręczono na dzień edukacji nagrody prezydenckie, pieniądze otrzymają w późniejszym terminie.

 

mm
wt, 19 października 2021 17:41
Data ostatniej edycji: śr, 20 października 2021 08:54:45

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę