Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Mieszkańcy gminy Piątnica protestują przeciwko budowie biogazowni

Główne zdjęcie
Biogazownia (Autorstwa Ra Boe - selbst fotografiert DigiCam C2100UZ, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2103919)

Mieszkańcy kilku wsi w gminie Piątnica protestują przeciwko budowie biogazowni w ich okolicy. Według planów miałaby powstać wśród pól, w niewielkiej odległości od miejscowości Wiktorzyn, Żelechy i Olszyny Kolonia.

Mieszkańcy tych miejscowości twierdzą, że nie są przeciwnikami samej inwestycji, tylko jej lokalizacji.

- Odór latem będzie czuć z kilku kilometrów, tymczasem nasze domy oddalone są około 1 km od działek, na których powstać ma biogazownia. Biogazownie powinny powstawać w sąsiedztwie dużych gospodarstw, gdzie będą miały surowiec bez przewożenia go cysternami wiele kilometrów - tłumaczą mieszkańcy.

Z dokumentacji planowanej inwestycji wynika, że m.in. kurze odchody i poubojowe resztki miałyby być transportowane nawet z odległości 50 km. 

Mieszkańcy zaznaczają, że kolejnym problemem może okazać się także zapotrzebowanie takiego zakładu na wodę. Podkreślają, że latem zdarza się, że  w niektórych miejscowościach spada ciśnienie i brakuje wody. Mieszkańcy wsi boją się, że jeśli biogazownia też podepnie się do tej sieci, wysuszy całą okolicę.

Wójt Piątnicy Artur Wierzbowski początkowo był zwolennikiem takiej inwestycji w gminie. Jednak ostatecznie zadeklarował, że będzie wspierał mieszkańców w staraniach o niedopuszczenie do budowy biogazowni.

 

mm
wt, 12 października 2021 11:36
Data ostatniej edycji: wt, 12 października 2021 11:41:34

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę