Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Wrota wiceprezydenta redundancji

Macie kilka milionów złotych oszczędności na koncie? - jeśli tak, to możecie równać się z bogatym miastem, jakim jest Łomża. Miasto na rachunki za prąd w szkołach, urzędach i na ulicach wyda w następnym roku tylko o kilka milionów PLN więcej, niż teraz, więc wiceprezydent Garlicki pragnie zbudować za pieniądze (publiczne) "wirtualne wrota do innego miasta", jak podaje Radio Białystok. Ludzie stąd i stamtąd będą wesoło rozmyślać o ekonomii z kapeluszami nad Farną na koszt Miasta.

Dotychczasowe eksperymenty z wykorzystaniem nowoczesnych technologii w Łomży kończyły się na etapie eksperymentu. Ładowarka do samochodów elektrycznych przed ratuszem nie zdołała nic naładować, bo zanim elektryki w mieście się pojawiły, zepsuł się słupek nowoczesności na Starym Rynku. Podobnie było z infokioskiem turystycznym: miał on spragnionych wiedzy o atrakcjach do zwiedzenia łączyć z całym światem, ale że nie był w stanie połączyć się sam ze sobą, został zabrany z placu, który trzeba było szybko przygotować do solarnej rewitalizacji - chodzi o zabetonowanie i wyłożenie granitem nawierzchni Starego Rynku, by latem każdy mógł bez prądu smażyć jajecznicę. Trzeba się spieszyć, bo niedługo konkurencja dokarmi parówkami pod blokami przy B. Prusa, gdzie wiceprezydent A. Garlicki z pomocą inwestora prywatnego chce zagospodarować zieloną działkę z drzewami, tj. położyć polbruk i wyciąć drzewa z Parku JP II. Wtedy będzie mu tam ładniej z barem.  

Teleportacja wiceprezydenta Garlickiego 
Redaktor Paweł Wądołowski z Radia jako jeden z pierwszych dowiedział się od wiceprezydenta Łomży, że "mieszkańcy dwóch oddalonych od siebie setki lub tysiące kilometrów miast będą mogli się zobaczyć". Za Radiem Białystok cytujemy, co mówił wiceprezydent Andrzej Garlicki.
- Pomysł polega na tym, że za pomocą kamery i monitora łączymy się poprzez analogiczny zestaw z miastem partnerskim. Widać ulicę, widać ludzi, można im pomachać, można coś pokazać, napisać na kartce kilka zdań powitania i w ten sposób nawiązać fizyczny niemalże kontakt z ludźmi z miast partnerskich - tłumaczy wiceprezydent Łomży. - Chcielibyśmy zrobić takie wydanie nasze, łomżyńskie tego teleportu. Chciałbym poprosić naszych plastyków, grafików miejskich, aby opracowali taki projekt tego monitora z kamerą na taki łomżyński motyw - mówi Andrzej Garlicki.

Według planów urzędników, teleport mógłby stanąć "na Starym Rynku lub jednej z przylegających do niego ulic. Nie wiadomo jeszcze, z jakim miastem będzie się łączył. Dopiero po oszacowaniu kosztów postawienia urządzenia okaże się, które z miast partnerskich dołączy do projektu". Nieźle.

Dlaczego wiceprezydent Garlicki woli stawiać "wirtualne wrota" nikomu i po nic, niż remontować budynki z piecami na węgiel z zasobów komunalnych i sadzić drzewa, bo usychają, tego nie mówił. Jak R. Polański mógł nakręcić "Dziewiąte Wrota" Królestwa Cieni, to i wiceprezydent może jedne. 

Odłożyłeś smartfon na chodnik?
Do czasu powstania globalnej sieci Internetu i portali typu YT, FB, Webcam, nowatorskie pomysły wiceprezydenta Garlickiego uchodziłyby może za odkrywcze. Jednakże technolodzy z Ameryki i Chin dawno wyprzedzili wynalazcę "wirtualnej bramy" do sióstr i braci z miast partnerskich, więc łomżyniak, który wie, jakie to miasta Łomża za siostry i braci ma, może wyjąć swój smartfon, o ile go wcześniej nie odłożył na przejściu przed którąś z wyróżnionych napisami ulic. Bo nie na każdej ulicy o to poprosił z dziećmi prezydent Mariusz Chrzanowski, ażeby ludzie w Łomży mogli żyć. A nawet jeśli ktoś swój prywatny smartfon przy Giełczyńskiej, Polowej czy Zjeździe, dla przeżycia w pojedynkę lub z rodziną i znajomymi odłożył, to może tam po namyśle wrócić, żeby sprawdzić, czy urządzenie na baterie jeszcze działa... Jeśli smartfon znajdzie, to sobie baterie podładuje na rondzie T. Kościuszki w przystanku MPK z jeszcze nieistniejącym, a najnowocześniejszym technologicznie punktem do podłączania ładowarki na koszt miasta. T z kropką to imię. Zapobiegliwie podajemy to wyjaśnienie o T., żeby nie zdyskryminować Miłośników A. Mickiewicza, B. Prusa i C. Witaminy. 

Łomża bogata jak nigdy w ponad 1000 - letniej historii
"Jeśli zdolny uczony, to z Łomży" - podśpiewywała beztrosko Hanka Bielicka, której figura usiadła przed sklepem na Farnej. Wiceprezydent Garlicki chce nad Farną rozwiesić parasolki, żeby było tak jak w Białymstoku, ale jednocześnie zupełnie inaczej - dlatego mają to być kapelusze nad głowami. Prawdopodobnie jedną parasolkę sfinansuje z własnej kieszeni, bo rządzi bogatym Miastem Łomża.
Bogactwo przygniata Ratusz tak bardzo, że ogłosił 30. lipca przetarg na długoterminowy kredyt w kwocie zaledwie 25 mln zł. Kredycik przeznaczony zostanie na pokrycie deficytu budżetu Miasta Łomża oraz spłatę wcześniejszych kredytów. Pożyczkę spłacać będziemy przez 14 lat, lecz dopiero na ostatnie 2 lata planowana jest spłata ponad połowy zobowiązania.
Przypomnijmy z 4lomza.pl: w 2020 roku Miasto zaciągnęło 35 mln zł kredytu, zaś na koniec roku zadłużenie wyniosło 161 mln zł.


Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146

 

mm
pt, 01 października 2021 09:32
Data ostatniej edycji: pt, 01 października 2021 16:54:31

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę