Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

Wydłuża się okres wegetacji roślin

Niemal w całej Europie następuje wydłużenie okresu wegetacyjnego, w Polsce to obecnie około 12 dni. W ostatniej dekadzie obserwuje się przyspieszenie początku wczesnej wiosny, wiosny i pełni wiosny, o 9-11 dni w porównaniu do wielolecia 1951-1990, a zarazem opóźnienie jesieni o 3-4 dni. Przyczyn należy upatrywać we wzroście temperatury powietrza. Wobec obserwowanej zmiany klimatu, w przyszłości możemy spodziewać się dalszych przesunięć w występowania poszczególnych pór roku – piszą eksperci IMGW.

Wyniki badań w różnych strefach klimatycznych wskazują, że temperatura powietrza, długość dnia, a także wysokość opadu atmosferycznego mają znacznie większy wpływ na roślinność niż np. rodzaj gleby lub czynniki biosferyczne. 

- W średnich szerokościach geograficznych największy wpływ na termin pojawiania się faz rozwoju roślin ma temperatura powietrza w poprzedzających miesiącach. Występowanie tego typu silnych korelacji pozwala wykorzystać wyniki obserwacji fenologicznych nie tylko do śledzenia samego tempa rozwoju roślin, ale także do wskazywania obszarów, na których zmiany klimatyczne zaznaczają się najwyraźniej. – komentuje dr Małgorzata Kępińska-Kasprzak z IMGW-PIB. - Zauważalne zmiany warunków klimatycznych, zarówno w skali globalnej jak i regionalnej, zaczęto rejestrować w drugiej połowie XX wieku. Dotyczą one szeregu elementów meteorologicznych, jednak najbardziej odczuwalny dla całego środowiska naturalnego, w tym dla człowieka, jest wzrost temperatury powietrza i częstości zjawisk ekstremalnych. W Polsce zmiany te uwidoczniły się wyraźnie na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Ocieplenie objęło w szczególności pierwszą połowę roku, ale częściej występuje również gorące lato. Wyraźnie krótsza stała się zima, przy równoczesnym wydłużeniu się okresu letniego. Wszystkie prowadzone badania wskazują również na znaczne przyspieszenie początku okresu wegetacyjnego, a w wielu regionach również na jego nieco późniejsze zakończenie” - dodaje.

To powoduje do przyśpieszenia faz rozwojowych u roślin na początku wegetacji i słabiej na końcu. W IMGW-PIB prowadzi się obserwacje fenologiczne roślin dziko rosnących, ponieważ na pojawianie się kolejnych faz ich rozwoju nie mają wpływu czynniki hodowlane, takie jak podlewanie, nawożenie, opryski i formowanie poprzez przycinanie. Rozwój tego typu roślinności następuje głównie pod presją czynników naturalnych, bez ingerencji człowieka. 

Dr Joanna Chmist-Sikorska z IMGW-PIB zauważa, że większość scenariuszy klimatycznych wskazuje na dalsze ocieplanie się klimatu, a sezon wegetacyjny może się w przyszłości wydłużać. Może doprowadzić to do zwiększenia zróżnicowania upraw, ale też może wzrosnąć ilość chorób i szkodników, czy pojawienie się nowych patogenów. 

Tendencja jest jasna, a skutki trudne do oszacowania. 

 

Źródło: IMGW


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę