Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Czy wytrwasz 24 godziny z cierpiącym Chrystusem?

"Jedna godzina rozważania Mojej bolesnej męki ma większą zasługę, aniżeli cały rok biczowania się aż do krwi” - usłyszała głos w duszy Siostra Faustyna Kowalska, co zapisała w "Dzienniczku" (369). - Niech słowa Chrystusa do świętej będą dla nas motywacją do włączenia się w Boże dzieło - zachęca ks. Łukasz Brzostowski i duszpasterze z parafii Bożego Ciała w Łomży. Mają propozycję duchową: w piątek rozpoczynają o godzinie 18. mszą świętą 24 godziny rozważania Męki Pańskiej.

- Jest to pewien rodzaj Drogi Krzyżowej, pełniejszej i bardziej kompletnej, ponieważ nabożeństwo nie rozpoczyna się od skazania Pana Jezusa na śmierć przez Piłata, a tam, gdzie zaczyna się Bolesna Męka, czyli od pożegnania się Jezusa Chrystusa z Jego Przenajświętszą Matką, aby pójść na śmierć - przybliża szczegóły ciekawego przedsięwzięcia ks. Łukasz Brzostowski. Bycie przy Chrystusie i współczującej Maryi zaczyna msza święta 17. września o godzinie 18. - Po Eucharystii od godziny 19. w każdej nowej godzinie będziemy rozważać etapy Męki naszego Pana. Te zmagania duchowe zakończymy dziękczynną Mszą Świętą w sobotę, 18. września, o godzinie 18. Zachęcamy każdego poszukującego zbawczej Prawdy do trwania przy Jezusie Chrystusie na tyle, na ile jest to możliwe i w dowolnym momencie. Będzie można skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. 24 godziny w jednym kościele wieczorem i nocą, i od rana do wieczora to wysiłek duchowy i fizyczny, dlatego w czasie rozważań będą skromne posiłki i ciepłe napoje. Warto zabrać ze sobą koc, śpiwór i karimatę.

"Jednej godziny nie mogliście czuwać ze Mną?"
Czuwanie przy Chrystusie na leżąco w świątyni to niecodzienne, wyjątkowe doświadczenie, jednak wcale nie odległe od opisów ewangelicznych. Jezus przed modlitwą w ogrodzie Getsemani nakazał wcześniej apostołom, żeby z Nim czuwali, jednak uczniowie zasnęli. "Jednej godziny nie mogliście czuwać ze Mną?" - upominał Boski Mistrz. "Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie” - dał im radę, którą przekazał następnym pokoleniom aż po dziś dzień w Ewangelii Mateusz (26, 40-41). W starożytnym Ogrójcu - Ogrodzie Oliwnym w Jerozolimie najbliżsi Jezusa mogliby poczuć zażenowanie swoją słabością w momencie tak ważnym i decydującym dla przyszłości Nauczyciela i ich własnej. Czy współcześnie mieszkańcy Łomży i Ziemi Łomżyńskiej, wierzący i poszukujący w 3. dekadzie XXI wieku Objawienia w swoim życiu, poczują łączność z Bogiem i Zbawicielem...?

Ofiarować godne zadośćuczynienie 
- Celem naszych 24 Godzin Męki Pańskiej jest odtworzenie historii Męki, a to wymaga wysilenia myśli i wyobraźni, w czym pomogą rozważania Służebnicy Bożej Luizy Piccaretta (1865-1947), która objawienia mistyczne także notowała w osobistym dzienniku - wyjaśnia ks. Łukasz. - Drugim celem 24 Godzin jest zadośćuczynienie Panu Bogu, który przechodził 2 tysiące lat temu męczarnie: biczowanie, cierniem ukoronowanie i ukrzyżowanie za ludzkie grzechy, oddalające nas od Stwórcy i Zbawcy. Świadomość pozwala człowiekowi wierzącemu i poszukującego Boga zrozumieć, że On uratował nas od wiecznego potępienia. Wpatrująca się w Hostię w nowej monstrancji, świadomość może zjednoczy rozmaite momenty Męki Chrystusa z wieloma przewinieniami duszy i wspólnie z Jezusem dać godne zadośćuczynienie za popełnione zło i zaniedbania. Dusza człowieka ma szansę zwrócić Mu niemal wszystko, co każde stworzenie jest Mu winne. Stąd też różne sposoby składania zadośćuczynień w 24 Godzinach. To oznacza, że w niektórych fragmentach prowadzonych razem z Mistyczką rozważań nasza dusza błogosławi, w innych współczuje, w innych wychwala, w jeszcze innych niesie pociechę cierpiącemu Jezusowi, zaś w innych wynagradza, błaga, modli się i uprasza.

Rozdarte Serce na krzyżu z cierniami
Dodajmy, że 24 godziny rozważania Męki Pańskiej w kościele Bożego Ciała przy Przykoszarowej odbywają się w wyjątkowym czasie Nabożeństwa 40-godzinnego. W Diecezji Łomżyńskiej panuje tradycja, że w parafiach organizuje się to wydarzenie w takim czasie, aby nieprzerwanie przez cały rok Chrystus Zbawiciele był adorowany z największa czcią w Najświętszym Sakramencie. Każdy z Czytelników może zaprosić do swego serca pragnienie i wolę zjednoczenia z Jezusem Chrystusem, który wiele wycierpiał za odkupienie grzeszników. W centrum kościoła przed ołtarzem symboliczna dekoracja ukazuje gorejące serce: pęknięte, rozdarte, przepołowione, czekające na ludzi. Drewniany krzyż spoczywa w ciszy na posadzce, przykrytej czerwonym, pofałdowanym materiałem, jak cenną szatą królewską. Korona cierniowa i sznury milczą... 

Mirosław R. Derewońko 

 

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę