Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Minister obrony przekazał sztandar dowódcy 18. Pułku

Na Placu Niepodległości w Łomży odbyło się symboliczne nabijanie gwoździ przez fundatorów na drzewcu sztandaru 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego. Symbol jedności, męstwa i ofiarności Wojska Polskiego był poświęcony przez biskupa Tadeusza Bronakowskiego i dwóch duchownych: prawosławnego i ewangelickiego, zaś następnie przekazany z rąk do rąk. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski wręczył sztandar Mariuszowi Błaszczakowi, ministrowi obrony narodowej, który dał go dowódcy 18. Pułku pułkownikowi Pawłowi Gałązce. Pułkownik, po ucałowaniu brzegu płótna, podał sztandar dowódcy pocztu ppor. Mikołajowi Łojkowi, w asyście z chorążym Januszem Toczko i plutonowym Sylwestrem Modzelewskim. Symbol 18. Pułku przedefilował przed pododdziałami.

Słoneczny piątek, 3. września 2021 r. Minęła godzina 13. Trybuna honorowa na wprost zasłonięta dużym, białym banerem 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego imienia generała brygady Mariana Raganowicza (1882-1940). Przedwojenny dowódca 33. Pułku Piechoty pochodził z Sieniawy i dał się poznać jako obrońca Łomży w 1920 r., żołnierz wojny polsko-rosyjskiej, a potem z Niemcami w kampanii wrześniowej 1939. Funkcjonariusze NKWD mordowali go wiosną 1940 r. w Charkowie...

Niżej na placu stały plecami do trybuny, z której można było obserwować uroczystość, pododdziały żołnierzy 18. Pułku, 13. Batalionu Lekkiej Piechoty, uczniowie klasy mundurowych: "Ekonomika" w Łomży i LO w Ciechanowcu. Patrząc w lewo, widziałoby się trzy potężne, ciemnozielone wozy z 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie: wóz rozpoznania technicznego Rosomak, wóz ewakuacyjny medyczny, kołowy pojazd ewakuacji i ratownictwa technicznego z dźwigiem Hardun. Patrząc w prawo, widzi się kilkunastu jeźdźców z końmi: kawalerię 10. Pułku Ułanów Litewskich z Grabowa i Pisza w mundurach z 1935 r., pod dowództwem rotmistrza Zdzisława Kijora, i husarza w srebrnym, stalowym pancerzu z Grajewa. Pośrodku placu był sektor dla dziennikarzy, operatorów kamer telewizyjnych i fotoreporterów, w taki sposób, aby widzieli sztandar na tle wozów. Od strony Giełczyńskiej stali goście oficjalni: fundatorzy sztandaru, parlamentarzyści, samorządowcy, służby mundurowe. Zwykli mieszkańcy Łomży i powiatu łomżyńskiego na płytę placu nie mieliby wstępu.  

"Krwi własnej ani życia szczędzić nie będziemy"
Na placu Niepodległości zasady DDM, antycovidowej, w ogóle nie czuć: ludzie w mundurach albo po cywilu stoją ramię w ramię. Jedni milczą w równych szeregach i kolumnach, drudzy rozmawiają w falujących rzędach. Czy zarazki koronawirusa między uczestnikami się nie kręcą, nie wiadomo. Od strony Polowej wjeżdża czarne auto ministra Błaszczaka. Czekali nań: generał dywizji Maciej Jabłoński z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. dyw. Dariusz Pluta - zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18. DZ w Siedlcach, w skład której wchodzi 18. Pułk z Łomży. W powitaniu płk Paweł Gałązka "serdecznie i po żołniersku" podziękował społeczeństwu Łomży i Ziemi Łomżyńskiej za wysiłek w ufundowanie sztandaru: samorządy, firmy, obywatele zebrali ok. 115 tysięcy zł. Zapewnił: - Uczynimy wszystko, aby być godnymi spadkobiercami historii i tradycji 33. Pułku Piechoty... Sztandar fundowany przez społeczeństwo stanowi zobowiązanie: - Jeżeli zajdzie potrzeba, to krwi własnej ani życia szczędzić nie będziemy dla naszej ukochanej Ojczyzny... Miłośnik historii WP w Łomży Tadeusz Warec miał także niespodziankę: dowódca 18. Pułku jest 18. dowódcą jednostki wojskowej w Łomży po 1945 r.

Sztandar jako wyraz wdzięczności dla Wojska
Nowy sztandar jest 5. w historii łomżyńskiego Wojska Polskiego. 33. Pułk Piechoty miał w 20-leciu międzywojennym dwa, fundowane przez społeczeństwo: jeden z 1918 r., zaprawiony w boju 1919 i 1920, zaś drugi z 1925 do kampanii września 1939; trzeci po wojnie Batalionu Szkolnego i czwarty Łomżyńskiego Batalionu Remontowego, którym od 1996 do 2002 dowodził ppłk Ludwik Zalewski. Prezes Klub Fort jako skarbnik Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru 18. ŁPL odczytał "Akt ufundowania sztandaru". Komitet ceni służbę na rzecz bezpieczeństwa i obronności Rzeczpospolitej i przekazuje sztandar jako wyraz wdzięczności, z wiarą, że pod tym sztandarem pokolenia żołnierzy pełnić będą zaszczytną służbę pamięci o ludziach i ich czynach, w walce o wolność i niepodległość.

Nabijanie gwoździ to uderzenie kilka razy młotkiem w tabliczki na drzewcu z nazwami fundatorów - wśród których byli matka chrzestna wicestarosta Maria Dziekońska i prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski jako ojciec chrzestny. Akt nadania sztandaru 18. Pułkowi przez prezydenta Andrzeja Dudę odczytał major Daniel Mazur. Sztandar 18. Pułku ma kształt kwadratu 75 cm na 75 cm. Awers to krzyż czerwony z orłem pośrodku w laurze, w 4 rogach na białym tle liczba 18. w laurach. Strona odwrotna to krzyż. W centrum w laurze - jedno nad drugim słowa: BÓG, HONOR, OJCZYZNA. 4 odznaki w laurze w rogach: 33. Pułku i 18. Pułku; herby: Łomży, powiatu łomżyńskiego. Poczet po przyjęciu sztandaru zaprezentował symbol w defiladzie, a na koniec zaśpiewano "Pieśń Legionów". 

Minister obrony narodowej w Łomży
- 18. Dywizja Zmechanizowana rośnie w siłę - mówił Mariusz Błaszczak. Przypomniał, że 2 dwa lata temu "tu w tym miejscu" informował opinię publiczną o "decyzji w sprawie sformowania 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, byliśmy na początku naszej drogi". Formowanie 18. Dywizji zaczęło się w 100. rocznicę odzyskania Niepodległości. 18. Dywizja została certyfikowana, a więc "już jest gotowa do tego, żeby bronić naszej Ojczyzny, i dziś dopełniamy i zwieńczamy ten proces poświęceniem oraz nadaniem sztandaru 18. Pułkowi Logistycznemu". Skrytykował decyzje rządu sprzed 10 lat, gdy traciły rację bytu jednostki wojskowe w Suwałkach, Łomży, Lublinie, Siedlcach i Warszawie.
- Polska się zbroi, aby nasza Ojczyzna była bezpieczna. Jesteśmy świadomi zagrożeń - wspomniał o sytuacji z granicy polsko-białoruskiej, ataku hybrydowym na Polskę. Dlatego "Wojsko Polskie rozszerza się liczebnie i jest wyposażane w nowoczesny sprzęt". Podczas szczytu NATO w w Warszawie w 2016 r. Sojusz skierował "wojska na wschodnią flankę NATO, w tym do Polski". - Jedyną realną, skuteczną odpowiedzią na zagrożenia, które stoją przed Rzeczpospolitą jest to, żeby Wojsko Polskie stało na straży bezpieczeństwa, żeby stało na straży naszych granic - stwierdził na placu Niepodległości minister Błaszczak, krytykując "wycieczki" na granicę. - I tak się dzieje. Dziś Wojsko Polskie wspiera Straż Graniczną... Ja zapewniam Państwa, że Polska jest bezpieczna.

Czy słowo "Bóg" na sztandarze jest postępowe?
Aby Ojczyzna była bezpieczniejsza, mszę w Katedrze o godz. 11. sprawował biskup Bronakowski. W homilii przypomniał słowa kardynała Wyszyńskiego, że "sztandar jest świętością po hymnie". - Jako ludzie nie jesteśmy samotnymi wyspami - nauczał żołnierzy i cywilów, że pod flagą, godłem, sztandarem od wieków jednoczyły się państwa i narody. Zwrócił uwagę na pierwsze słowo "Bóg" na sztandarze, pytając, czy jest ono nowoczesne, postępowe, europejskie...? - Słowo Bóg wiąże się z naszym dziedzictwem, z wiarą ojców. Bóg jest początkiem i celem... Przypomniał męstwo oręża polskiego, który bronił Europy w 1683 r. przed nawałą turecką, islamską, i w 1920 r. przed nawałą bolszewicką, ateizmem. Bóg i Ojczyzna to wartości, do których nie można podchodzić bez honoru.

Niesforny wiatr historii wieje, kędy chce. Podczas uroczystości był tak silny, że zdmuchnął nawet sztandar 18. Pułku tuż przed poświęceniem z metalowych słupków, na których położono drzewce. 

18. Łomżyński Pułk Logistyczny zaprasza na piknik wojskowy w sobotę, 4. września, od godziny 11. do 15. na terenie jednostki przy alei Legionów 133. Będą pokazy sprzętu, atrakcje dla dzieci i wojskowa grochówka. 

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146 

 

18. Pułk Logistyczny staje się Łomżyński

18. Pułk zasłużył na sztandar

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę