"Obudzić" Św. Wawrzyńca
- Zależy nam, aby obudzić to historyczne miejsce, czyli dwa najcenniejsze archeologicznie obiekty jakie mamy na terenie Ziemi Łomżyńskiej tj, Wzgórza Św. Wawrzyńca i sąsiednie grodzisko na Starej Łomży – mówi Piotr Kłys, wójt Gminy Łomża. W niedzielę, mimo zmiennej pogody, wiele ciekawych propozycji przyciągnęło mieszkańców nie tylko Gminy Łomża.
„Festyn na Św. Wawrzyńca w Starej Łomży nad Rzeką”, który odbył się po raz pierwszy, obfitował w wiele propozycji. Był Bieg Tropem Wilczym dla całych rodzin, II Bieg na Królową Bonę dla zawodowców i amatorów chcących sprawdzić się w biegach prawie górskich oraz Piknik Edukacyjny „SamoRządowe Przygody z Nauką”. Nie zabrakło atrakcji i konkursów dla dzieci, a także koncertów lokalnych artystów.
10. sierpnia w Kościele Katolickim przypada wspomnienie liturgiczne Św. Wawrzyńca. Ten święty był patronem pierwszego kościoła chrześcijańskiego, który według podań na wzgórzu w Starej Łomży około 1000 roku miał wznieść św. Brunon z Kwerfurtu. Na wzgórzu nazywanym Św. Wawrzyńca, gdzie znaleziono ślady z przeszłości, ks. Marian Mieczkowski odprawił mszę świętą, która była początkiem rodzinnego świętowania.
W Biegu Tropem Wilczym, na dystansie 1963 metrów pobiegło około 200 zawodników. Przekrój wiekowy i sportowy uczestników był ogromny. Od zawodowców, którzy potraktowali dystans jako rozgrzewkę przed kolejną dyscypliną, po niebiegających zbyt często amatorów. Wszyscy dobiegli i mimo deszczu w dobrych humorach. Wśród zawodników byli Piotr Kłys, wójt Gminy i zastępca Cezary Zborowski.
II Bieg na Królową Bonę z cyklu „Aktywnej Piątki Gminy Łomża” przyciągnął około 100 zapalonych biegaczy. Deszcz sprawił, że 9 km trasa momentami była bardzo niebezpieczna. Zawodnicy czterokrotnie wbiegali na górę o wysokości 140 metrów, a przy mokrej trawie zbieg rodził obawy. 90 zawodników ukończyło bieg i nie zanotowano poważniejszych urazów.
Na scenie ustawionej na gminnym boisku wystąpili: Kapela Kurpiowska Gminy Łomża, zespół Bioacoustic, The BL Blues Band i Silvers. Grupa Teatralna działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Pniewie przygotowała przedstawienie o Królowej Bonie.
Z archeologiem Antonim Smolińskim, który przed laty prowadził wykopaliska w tym miejscu, można było przejść się po Wzgórzu Św. Wawrzyńca i posłuchać opowieści o historii sprzed 1000 lat. Smoliński jest przekonany, że w okolicach wzgórza spoczywa św. Brunon z Kwerfurtu, ponieważ do dziś jego szczątków nigdzie nie odnaleziono. Archeolog Magdalena Bilewicz – pracownik Muzeum Północno- Mazowieckiego w Łomży, która zabrała wycieczkę na Grodzisko, prezentowała plansze ukazujące wygląd tego miejsca w latach wcześniejszych, kiedy jeszcze nie było pokryte drzewami i krzewami.