Obrona Łomży w Piątnicy
- Tu na Forcie nr III, który przechodził dwukrotnie z rąk do rąk, rozegrały się losy miasta Łomża – mówił przed „żywą lekcją historii” Zbigniew Rowiński z Grupy Historyczno - Edukacyjnej Szare Szeregi z Warszawy, która w sobotnie południe przedstawiła „historyczny zarys wydarzeń roku 1920”.
- Chcieliśmy pokazać odwagę ludności polskiej, bo w wielu bojach, które wydarzyły się na linii frontu roku 1920 w działaniach wzięło wielu ochotników. Stanęli do boju, aby bronić wolności, dopiero co odzyskanej w 1918 roku. Studenci, uczniowie, gimnazjaliści, nawet młodsi, bo zdarzali się także 14-latkowie, którzy często zakłamywali swój wiek, stając z orłem na piersi po to, aby walczyć w obronie niepodległej Polski – tłumaczył Rowiński.
W ramach zorganizowanej przez Gminę Piątnica Pikniku Fortecznego odbyła się „FORToMANIA”, która upamiętniła 101. rocznicę zwycięskiej bitwy o Forty w Piątnicy w wojnie polsko-bolszewickiej. Na przygotowanym placu Fortu III zjawiło się 84 rekonstruktorów, którzy dysponowali końmi, zabytkowymi pojazdami wojskowymi i bronią. Zgromadzonej publiczności chcieli pokazać, że „tu Polacy pokazali swoje serce i odwagę w walce o niepodległość”.
- Jestem pasjonatem i to jest najlepszy sposób, żeby robić to co się lubi albo kocha – wyjaśniał sens uczestnictwa w rekonstrukcji uczeń Jerzy Janik. - To jest nauka o wszystkim. Uczymy się, że Polacy na początku mieli bardzo różne mundury: austriackie, rosyjskie lub pruskie. Później zostały wprowadzone mundury WZ19, które miały za zadanie wprowadzić jednolite umundurowanie – tłumaczy 16-latek. - Za każdym razem mamy różne scenariusze, choć czasami się powtarzają. Staramy się jednak robić to w miarę historycznie. Zawsze każdy musi wiedzieć co robi. To jest zaplanowane co kto robi, chociaż czasem jest i improwizacja – przybliża rekonstrukcyjną kuchnię.
- Są osoby wyznaczone do danych czynności. Pierwsza osoba, która daje sygnał, to jest narrator, który czyta. W pododdziałach mamy swojego dowódcę, a on ma pamiętać gdzie i kiedy wychodzi, co daje sygnał kolejnym grupom i „maszyna” zaczyna się ruszać – tłumaczy.
Scenariusze piszą sami rekonstruktorzy, czasem są to wyznaczone osoby, starsze i młodsze, a dowódca Zbigniew Rowiński jest takim konsultantem historycznym.
- To jest wspólna twórcza praca, która łączy – kwituje Jerzy Janik.
Piknik Forteczny odbywa się na terenach rekreacyjnych przy Strzelnicy Forty Piątnica, ul. Stawiskowska 57. Zabawę zakończy występ Adama Kalinowskiego z Zespołem, który zajął drugie miejsce w ostatniej edycji programu „The Voice of Poland”.