Msza i awanse na dziedzińcu z okazji Święta Policji
Policjantów widzimy codziennie na służbie: w patrolach, w radiowozach i na rowerach albo pieszo, jak poruszają się po mieście i okolicach. Codziennie dbają o bezpieczeństwa mieszkańców Łomży i powiatu łomżyńskiego. Dzień i noc reagują na wezwania o pomoc pod numerem 112. Z okazji 102. rocznicy powstania Policji Państwowej pomodlili się na mszy św., którą celebrował biskup Tadeusz Bronakowski w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej, w intencji funkcjonariuszy, pracowników Policji oraz rodzin. W Święto Policji zgromadzili się na słonecznym dziedzińcu Komendy Miejskiej Policji na uroczystej zbiórce, gdzie otrzymali awanse na wyższe stopnie służbowe i podziękowania.
Sejm II Rzeczypospolitej powołał do istnienia Policję Państwową mocą ustawy z 24. lipca 1919 r. W 102. rocznicę instytucji i formacji mundurowej męskiej przypomnijmy, że 96 lat temu powołano też Policję Kobiecą, m.in. do walki z nielegalnym handlem kobietami i prostytucją, przestępczością nieletnich i handlem narkotykami. Na szczęście, nie słyszało się, żeby w 2021 r. policjanci z Łomży musieli aresztować przestępców handlujących kobietami jak niewolnicami. Natomiast łomżyńscy mundurowi co i rusz przejmują mniejsze czy większe paczki amfetaminy i innych uzależniaczy. W wielu sytuacjach drogowych muszą wykazać nie lada cierpliwość: wielokrotnie zatrzymują piratów i pijanych głąbów, którzy po alkoholu tracą rozsądek, a dostają małpiego rozumu. Policjanci muszą zachowywać się czasem jak psycholodzy, gdy wzywani są do awantur domowych. Szanują uczucia kobiet i dobro dzieci oraz muszą stosować wymogi przepisów prawa. Takie interwencje wymagają dużej cierpliwości, a nierzadko i odwagi, gdy zamroczeni są agresywni. Zdarzają się interwencje niecodzienne: zabawianie dziecka przez szybę zablokowanego samochodu podczas burzy; jazda jak na rajdzie z dziewczynką do przeszczepu; zatrzymywanie pijanych kierowców podczas własnego urlopu czy wspinaczka o świcie na dach wieży ciśnień, by przekonać 26-latka do zejścia na ziemię.
Gratulacje, uśmiechy i życzenia
Z okazji tegorocznego Święta Policji awanse otrzymało ponad 90-oro funkcjonariuszy łomżyńskiej jednostki: 6 w korpusie oficerów, 35 spośród aspirantów, 43 podoficerów, 10 szeregowych. KMP w Łomży zatrudnia prawie 300 osób: 227 policjantów, w tym 49 kobiet, i 66 pracowników cywilnych. Kieruje nimi w codziennych działaniach dzień i noc inspektor Krzysztof Woźniewski. Uroczystą zbiórkę z okazji Święta Policji poprowadził podinspektor Marcin Rymarski, pierwszy zastępca komendanta miejskiego Policji w Łomży. Podziękowania za ofiarną służbę wszystkim łomżyńskim policjantkom, policjantom i pracownikom KMP Łomża przeplatały się z gratulacjami, serdecznymi uśmiechami i życzeniami awansów i sukcesów w pracy zawodowej, życiu rodzinnym i osobistym.
"Na szacunek musimy sobie zasłużyć"
Akt mianowania na stopień nadkomisarza Policji odebrał, m.in., naczelnik Wydziału Kryminalnego komisarz Grzegorz Obrębski. Awanse wręczali: podinspektor Marcin Rymarski, wiceprezydent Łomży Andrzej Zdzisław Garlicki i starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski. Obecni byli również: biskup pomocniczy Tadeusz Bronakowski, ksiądz Radosław Kubeł z GR Nadzieja, ks. Paweł Grala - kapelan łomżyńskiej jednostki oraz kadra kierownicza Komendy Miejskiej Policji w Łomży, funkcjonariusze i pracownicy.
Podinspektor Marcin Rymarski na koniec uroczystej zbiórki podsumował: - Łomżyńska Policja jest blisko ludzi i dla ludzi. Pamiętajmy, że na szacunek musimy sobie zasłużyć. W oczach lokalnego społeczeństwa jesteśmy formacją wyjątkową. Zarówno naszą pracą, jak i poszanowaniem prawa i zasad etycznych. Każdy z nas, funkcjonariuszy i pracowników, daje świadectwo całej formacji. Pamiętajmy zatem, że wszyscy jesteśmy Policją.
Mirosław R. Derewońko