Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@

Ile społeczeństwo zebrało na sztandar 18. Pułku? (cz. 2.)

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Do 23. kwietnia, po ponad 2 miesiącach zbiórki funduszy na sztandar dla 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, społeczeństwo zebrało 20 tysięcy 650 zł. Trzy miesiące później - w lipcu fundusz na wykonanie symbolu tradycji, szacunku i chwały i na organizację uroczystości przekazania jest dużo zamożniejszy: wynosi 77 tys. złotych. Dokonano 76 wpłat, w tym najwięcej od osób prywatnych - 41. Na razie Miasto Łomża, Powiat Łomżyński i gminy łomżańskie nie dały symbolicznej złotówki.

Na aktywność samorządów Ziemi Łomżyńskiej liczył ppłk Ludwik Zalewski, prezes Klubu Fort i skarbnik Społecznego Komitetu Ufundowania Sztandaru. Liczył, że burmistrzowie i wójtowie będą zachęcać do uczestnictwa w tej zbiórce przedsiębiorców. I w pewnym sensie jego założenie okazało się dość skuteczne, ponieważ na liście wpłat są 22 od firm i zakładów pracy, w tym dwie po 5000 zł z Łomży i regionu oraz jeden fundator indywidualny z wpłatą 5000 zł. Swoje dorzuciło 7 organizacji społecznych, m.in., Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej - 2 i pół tys. zł, Związek Żołnierzy Wojska Polskiego - 1 tys. zł, Stowarzyszenie Klub Fort - 500 zł. Samorządowcy z miast i gmin sami przy różnych okazjach deklarowali, że będą docierać do fundatorów ze swego terenu. Symboliczne 3 zł stanowi najniższą wpłatę, za co fundator otrzyma pisemne podziękowanie, ale wpłacając 2 i pół tys. zł fundator może nabić gwóźdź na drzewcu sztandaru 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego. 

Brawa, samorząd Miasta i Gminy Sieniawa
Wydaje się naturalne i oczywiste, że fundatorami będą samorządu z terenów Garnizonu Osowiec z siedzibą w Łomży, ponieważ tu stacjonuje Wojsko Polskie i dowódcą Garnizonu i 18. Pułku jest płk Paweł Gałązka. Na razie swoje datki wpłaciły: Miasto Kolno - 3 tysiące zł, Powiat Kolneński - 2,5 tys. zł, Miasto Zambrów - 2,5 tys. zł, Miasto Wysokie Mazowieckie - 2,5 tys. zł, natomiast Powiat Wysokomazowiecki - 1 tys. zł. Po pięciu miesiącach społecznej zbiórki ze szczerym szacunkiem i uznaniem godzi się odnotować, że swoją cegiełkę do sztandaru 18. Pułku dołożył samorząd Miasta i Gminy Sieniawa. Dlaczego miasteczko z Doliny Dolnego Sanu, liczące ponad 2 tys. mieszkańców, chce mieć historyczny gwóźdź akurat na drzewcu sztandaru 18. Pułku...? Powody są przynajmniej dwa: z Sieniawy pochodzi Marian Stanisław Raganowicz (1892-1940), bohater walk 1920 i 1939 r., wieloletni dowódca 33. Pułku Piechoty w Łomży, którego spadkobiercą historii i tradycji jest 18. Łomżyński Pułk Logistyczny imienia generała brygady Mariana Raganowicza. Sieniawianie z kasy miejskiej wyłożyli 2 i pół tysiąca złotych: prawie złotówkę od mieszkańca na pamiątkę dla Krajana. 

3. września 2021 na placu Niepodległości
W międzyczasie zmianie uległa data uroczystości przekazywania sztandaru 18. Pułkowi z 17. na 3. września, co pewnie ma związek z terminarzami gości oficjalnych z kręgów rządowych. Komitetem Społecznym formalnie kieruje prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i jako zastępca Lech Marek Szabłowski, starosta łomżyński. Zaproszeni powinni być: najwyżsi przełożeni, władze państwowe i samorządowe, fundatorzy i przyjaciele. Oby zapraszanie teraz nie skończyło się tak jak w wypadku wicepremiera prof. Piotra Glińskiego, który w dniu otwarcia Hali Kultury w liście tłumaczył, czemu  się nie pojawi - bo za późno sobie o nim przypomniano... Stowarzyszenie Klub Fort prowadzi konto bankowe nr:  91 8757 0001 0001 4368 2000 0030 i zachęca do wpłat z dopiskiem o celu: sztandar. 

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146

 

Ile społeczeństwo zebrało na sztandar dla 18. Pułku?

18. Pułk zasłużył na sztandar

18. Pułk Logistyczny staje się Łomżyński

I Święto Wojska Polskiego 18. Pułku Logistycznego w Łomży.

Herb Łomży na sztandarze Żelaznej Dywizji


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę