Stymulator wzrostu korzeni w nowoczesnym rolnictwie
Czy warto zastosować stymulator wzrostu korzeni w uprawach rolnych? Doświadczenia uprawne oraz badania laboratoryjne pokazują, że stosowanie preparatu rolniczego jakim jest stymulator wzrostu korzeni jest jak najbardziej korzystnym zabiegiem, który można zastosować w uprawach rolniczych i nie wyrządzi żadnych szkód w uprawach i środowisku. Mimo zgromadzonych na ten temat dowodów, rolników wciąż nękają wątpliwości co do skuteczności i sensu stosowania tego typu produktów, a jeśli zaczynają już myśleć o tym poważnie, pojawiają się kolejne pytania. Jaki produkt wybrać? Jak on właściwie działa? Czy jest bezpieczny dla środowiska?
Niniejszy artykuł powstał właśnie po to, by odpowiedzieć na nurtujące pytania.
Jakie właściwości posiada typowy stymulator wzrostu korzeni?
Każdy stymulator wzrostu korzeni posiada biologicznie czynne substancje opierające się głównie na enzymach, białkach, aminokwasach, mikroelementach, kwasach humusowych i fulwowych, hormonach oraz innych związkach, które wykazują działanie stymulujące na gospodarkę energetyczną rośliny, a przez to wpływają na wzrost i wzmocnienie tkanek oraz efektywniejszą regenerację komórek po uszkodzeniach spowodowanych przez niesprzyjające warunki pogodowe, szkodniki oraz inne mikrourazy.
Aminokwasy wykorzystywane do produkcji stymulatorów wzrostu roślin i korzeni mogą być pozyskiwane z alg oceanicznych lub odpadów przemysłu mięsnego. Mimo że pochodzą z różnych źródeł, są to aminokwasy o dokładnie takiej samej budowie komórkowej. Warto jednak zaznaczyć, że aminokwasy roślinne występują w towarzystwie innych składników takich jak fitohormony, kwas alginowy, witaminy i inne substancje, które są typowe tylko dla roślin. Dzięki tym składnikom, aminokwasy są efektywnie i niemal w całości wchłaniane do rośliny, czym górują nad aminokwasami pochodzenia zwierzęcego, które są bezdyskusyjnie tańsze, ze względu na łatwą dostępność, ale przy tym mniej efektywne.
Stymulator wzrostu korzeni prosto z natury
Przyroda wyposażyła nas w naturalne stymulatory wzrostu korzeni już dawno temu, zanim ludzie opracowali ich przemysłowe odpowiedniki. Do tego celu używano niegdyś olejki eteryczne i wyciągi z ziół, a po zmieszaniu z glebą stanowiły doskonałe podłoże dla roślin. Mają one działanie wzmacniające, antyoksydacyjne, grzybobójcze antywirusowe i odstraszające szkodniki. Największą popularnością cieszą się preparaty oparte na wyciągach roślin cytrusowych, cynamonowca, mimozy, czosnku, bazylii rumianku, skrzypu czy nagietka. Szukając rozwiązań bliskich naturze substancje naturalne mogą być stosowane jako świetna alternatywa dla środków ochrony roślin.
Kwasy humusowe w rolnictwie
Kwasy humusowe jako naturalny składnik próchnicowy gleby mają niebagatelną rolę w utrzymaniu gleby oraz żyjących na niej roślin w dobrej kondycji. Ich zastosowanie wczesną wiosną przyczynia się do odpowiedniego przygotowania gleby pod kiełkujące uprawy rolnicze. Zatrzymując wodę w glebie oraz tworząc przyjazne środowisko dla pożytecznej flory bakteryjnej, kwasy humusowe wspomagają i stymulują rozwój korzeni roślin, co przekłada się na ich lepsze nawodnienie oraz pobieranie składników odżywczych przez lepiej rozbudowany system korzeniowy. Ponadto zwiększają ilość chlorofilu w liściach co wpływa na zdolność kiełkowania nasion i ich żywotność.
tekst płatny