Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

18. Łomżyński Pułk Logistyczny w centrum ćwiczeń DRAGON-21

Główne zdjęcie
18. Łomżyński Pułk Logistyczny

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o rozpoczynających się w czerwcu ćwiczeniach wojskowych, pod kryptonimem „Dragon-21”. To największe, cykliczne i jedno z kluczowych wydarzeń szkoleniowych tego roku, w którym siły współdziałać będą również z WOT, sojusznikami i układem pozamilitarnym. Wśród głównych ćwiczących będzie 18. Dywizja Zmechanizowana, w tym 18. Łomżyński Pułk Logistyczny.

Ćwiczenie odbywać się będzie na terytorium niemal całej Polski, a wojska będą działać na lądzie, powietrzu, morzu oraz w cyberprzestrzeni. Na lądzie ćwiczenie prowadzone będzie głównie na poligonie w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych (OSPWL) Dęba i OSPWL Orzysz, a także w tak zwanym terenie przygodnym poza poligonami. Pozostałe epizody i zadania realizowane będą w przestrzeni powietrznej RP oraz na poligonach morskich MW w rejonie Bałtyku Południowego. 

_MG_9556.jpg
Orzysz, Dragon 19

 

W ćwiczeniach uczestniczyć będzie prawie 10 tys. żołnierzy i około 800 jednostek sprzętu wojskowego. Głównymi ćwiczącymi będą 18. Dywizja Zmechanizowana (18.DZ) i 16 Dywizja Zmechanizowana (16.DZ). I to naszej 18. DZ podczas ćwiczenia przyporządkowana będzie większość wydzielonych sił i środków. Ponad to podczas ćwiczenia certyfikowane zostanie dowództwo 18.DZ. Oznacza to sprawdzenie zdolności stanowiska dowodzenia do planowania i organizowania walki, nawiązywania współdziałania z innymi rodzajami wojsk i służb. 

Do realizacji zadań 18 dywizja dysponuje trzema brygadami: 1. Brygadą Pancerną, 21. Brygadą Strzelców Podhalańskich oraz 19. Brygadą Zmechanizowaną, a także 18. Łomżyńskim Pułkiem Logistycznym i 18. batalionem dowodzenia. Ćwiczenie DRAGON-21 jest ćwiczeniem narodowym z udziałem sił sojuszniczych NATO. DRAGON-21 ma na celu sprawdzenie działania jednostek wojskowych podczas realizacji wybranych zadań taktycznych oraz osiągania zdolności i stworzenia warunków do przyjęcia tzw. wzmocnienia sojuszniczego.

_MG_8048.jpg
Nowogród, Dragon 17

 

Wszystkie zamierzenia szkoleniowe obejmują szerokie spektrum wymagań współczesnego teatru działań i mają pokazać wzrastający narodowy potencjał obronny. U podstaw ćwiczenia leżą współczesne zagrożenia, zarówno konwencjonalne, jak i te o charakterze hybrydowym. Ćwiczenia mają być prowadzone z zachowaniem zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego WP – informuje Wojsko Polskie.

 

Dwa nowe mosty wojskowe przez Narew w Nowogrodzie 
„Dragon’17” także pod Nowogrodem

Foto: 18. Łomżyński Pułk Logistyczny
Foto: Nowogród, Dragon 17
Foto: Orzysz, Dragon 19
Foto: Orzysz, Dragon 19

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę