wtorek, 20 marca 2018 napisz DONOS@

„Dragon’17” także pod Nowogrodem

Rozpoczęły się najważniejsze w tym roku ćwiczenie Wojska Polskiego. Główna część ćwiczenia „Dragon’17” odbędzie się pomiędzy 25 a 29 września na poligonach m.in. w Drawsku Pomorskim czy Orzyszu ale także i poza nimi. Jeden z wojennych epizodów ćwiczony będzie w podłomżyńskim Nowogrodzie, gdzie już rozlokowali się żołnierze.

Szef Wysuniętego Punktu Kierowania Ćwiczeniem na kierunku Nowogród płk Bogdan Papierski rozpoczął uroczystym apelem udział pododdziałów w ćwiczeniu z wojskami pk. DRAGON-17. (fot. por. Krzysztof Krawczyk/ http://1psap.wp.mil.pl)
Szef Wysuniętego Punktu Kierowania Ćwiczeniem na kierunku Nowogród płk Bogdan Papierski rozpoczął uroczystym apelem udział pododdziałów w ćwiczeniu z wojskami pk. DRAGON-17. (fot. por. Krzysztof Krawczyk/ http://1psap.wp.mil.pl)
Żołnierze na ćwiczeniach Dragon
Żołnierze na ćwiczeniach Dragon'17 w okolicach Nowogrodu (fot. por. Krzysztof Krawczyk/ http://1psap.wp.mil.pl)

W ramach ćwiczeń „Dragon’17” współdziałać ma 17 tysięcy żołnierzy. Wśród nich będą wojskowi z Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej oraz amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, które stacjonują w Polsce, a także pododdziały z Bułgarii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch. Poza przedstawicielami krajów natowskich będą ćwiczyć także żołnierze z państw partnerskich Sojuszu – Gruzji i Ukrainy. 
Podczas manewrów wojsko będzie korzystało z 3,5 tys. jednostek sprzętu, czyli: 53 czołgów, 158 bojowych wozów piechoty i kołowych transporterów opancerzonych, 79 jednostek sprzętu artyleryjskiego, 14 okrętów i 32 statków powietrznych. Ministerstw Obrony Narodowej podaje, że poszczególne epizody taktyczne stanowią pełne spektrum działań prowadzonych na współczesnym polu walki. 

Saperzy pod Nowogrodem
Wśród ćwiczonych epizodów wojennych planowane jest m.in. wykonanie dwóch dużych przepraw przez rzekę. Jedna z nich będzie w okolicach Nowogrodu, gdzie saperzy mają ustawić most pontonowy. Jak podaje por. Krzysztof Krawczyk na stronie internetowej 1 Brzeskiego Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki w szkoleniu poligonowym w Nowogrodzie uczestniczy ponad 220 żołnierzy oraz blisko 120 jednostek sprzętu wojskowego wydzielonych 2. Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia oraz 1. Pułku Saperów z Brzegu. Znaczną liczbę pododdziałów ćwiczących stanowią żołnierze rezerwy, powołani do służby na czas ćwiczenia.
Zasadniczym zadaniem żołnierzy 2. Pułku Inżynieryjnego, który reprezentuje w ćwiczeniu 1. batalion drogowo-mostowy z Dęblina jest realizacja zadań wsparcia inżynieryjnego przez kompanię pontonową, w celu zapewnienia swobodnego manewru wojsk własnych. Kulminacyjne przedsięwzięcia zaplanowano na 26. i 28. września, kiedy to przez rzekę Narew pontonierzy urządzą i utrzymają przeprawę mostową z parku PP-64.

161121091207.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0