Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 30 listopada 2022 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

W Nowych Piekutach odsłonięto tablicę poświęconą księżom, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej

Główne zdjęcie
Fot. Adam Dąbrowski/Radio Białystok

Osiemdziesiąt lat temu jeden był proboszczem miejscowej parafii, drugi jego wikarym - teraz tablica poświęcona dwóm księżom z Nowych Piekut zawisła na budynku urzędu gminy.

Fundatorem tablicy jest białostocki oddział IPN, który chce w ten sposób upamiętniać Polaków, którzy - ryzykując własnym życiem - ukrywali przed okupantem Żydów. Dlatego na jej odsłonięcie wybrano właśnie 24 marca - Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Na tablicy w Nowych Piekutach, poza nazwiskami księży: Stanisława Falkowskiego (który otrzymał w 1977 r. medal "Sprawiedliwy wśród narodów świata") i Rocha Modzelewskiego, znalazły się także nazwiska dzięki nim ocalonych. 

Wójt Nowych Piekut Marek Kaczyński przypomniał, że w sąsiedniej parafii Jabłoń Kościelna tamtejszy proboszcz, ks. Adolf Kruszewski, także pomagał Żydom w okresie II wojny światowej i być może także tam niebawem znajdzie się podobny ślad tej działalności.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę