Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@

Odblaskowy „rogaty znak” stanął pod Komendą Miejską Policji i pod siedzibą Straży Miejskiej

- Mały odblask może spowodować, że nie będziemy mieli tragedii na drodze – mówił pod Komendą Powiatową Policji inspektor Krzysztof Woźniewski przy okazji uruchomienia, wspólnie z prezydentem Łomży Mariuszem Chrzanowskim i Komendantem Straży Miejskiej Pawłem Żebrowskim, odblaskowego „rogatego znaku” Zabłyśnij w Łomży.

Pod Komendą Policji i pod siedzibą Straży Miejskiej stanęły odblaskowe „rogate znaki”, na których "wyłożone" są odblaski. Miasto Łomża za prawie 7000 zł kupiło 6000 takich odblasków. „Każdy z mieszkańców będzie mógł wziąć ze sobą do domu i czuć się bezpiecznie na drogach i na przejściach dla pieszych” – zachęcał prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Zarówno policjanci jaki strażnicy miejscy będą uzupełniać stan „rogów” z puli przekazanej przez miasto.

Podczas krótkiej konferencji pod Komendą Miejską Policji w czasie zachodzącego słońca inspektor Krzysztof Woźniewski przypomniał, że zdarzeń z udziałem pieszych na terenie miasta i powiatu w 2020 było 9, z tego 8 w mieście. W 2019 było 8, a w Łomży - 5. W 2018 takich zdarzeń z udziałem pieszych zanotowano 13 w tym 5 w mieście. 

- Gro zdarzeń, czy to na terenie miasta czy powiatu, ma miejsce na terenie zabudowanym - mówił komendant Woźniewski. Dlatego tak bardzo istotne jest noszenie odblasków - podkreślał.

Zgodnie z prawem, odblaski nosimy poza terenem zabudowanym, od zmierzchu do świtu, ale jak pokazują statystyki, warto je nosić również w terenie zabudowanym. Inspektor przypomniał, że kara za brak odblasków wynosi do 100 zł, i w 2021 policjanci ujawnili 12 takich wykroczeń, w 2020 roku – 21, a w 2018 – 56.

Elementem bezpieczeństwa w mieście to także oświetlone przejścia dla pieszych. Zarządcy dróg powiatowych i gminnych w ramach w Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, mogą ubiegać się o dofinansowanie realizacji zadań poprawiających bezpieczeństwo ruchu pieszych w obszarze oddziaływania przejść dla pieszych. Rząd przeznaczył na to dodatkową pulę w wysokości blisko 525 mln zł. Prezydent Łomży zapytany o oświetlenie ciemnych, niewidocznych przejść dla pieszych w mieście powiedział, że w poprzednich latach były takie zgłoszenia i takie przejścia były doświetlone, dodał jednocześnie, że wystąpił do komendanta o wskazanie wg ich najbardziej niebezpiecznych przejść dla pieszych. 

Akcje z odblaskami mają sens, ale każdy kto je nosił wie jak łatwo się gubią. Być może warto byłoby uczulić ustawodawcę, aby pochylił się nad tematem i zobowiązał producentów odzieży zewnętrznej do wszywania odblaskowych nitek czy innych elementów. Bez bezpośredniego światła nikt by nie widział odblasków, a w świetle reflektorów pokazywałyby poruszającą się postać. Szczególnie ważne mogłoby się to okazać dla ubiorów młodzieży. Zauważył to komendant Woźniewski, który podkreślał wagę tego, aby młodzież nie wstydziła się tych odblasków, ponieważ oni nie zdają sobie sprawy jak to jest ważne i jak ważna jest widoczność z daleka.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę