Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Podlaski sanepid nałożył ponad 90 tys. zł kar za łamanie przepisów epidemicznych

Główne zdjęcie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku

Ponad 90 tysięcy złotych kar administracyjnych naliczył podlaski sanepid wobec osób łamiących obostrzenia sanitarne związane z drugą falą epidemii koronawirusa.

Są już też pierwsze wyroki sądowe, które uchylają decyzje inspekcji sanitarnej. 

Jak poinformował Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku Paweł Buczko, od września 2020 roku w regionie wydano w sumie 13 decyzji administracyjnych o karach finansowych za naruszenia obostrzeń. 

Najłagodniej inspektorzy traktowali osoby niestosujące się do obowiązku zakrywania ust i nosa, które zapłaciły za to po 200 złotych. Najsurowsze kary, po 10 tys. zł, otrzymali: jeden z przedsiębiorców, za naruszenie zakazu organizowania dyskotek oraz osoba, która złamała obowiązek kwarantanny.  

W sumie inspektorzy nałożyli kary, których łączna kwota przekroczyła 90 tys. zł. Co ważne, zaskarżenie decyzji jej nie wstrzymuje i karę należy opłacić w ciągu 7 dni. Dopiero potem można się od decyzji odwołać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Jak informuje wiceprezes Sądu Administracyjnego w Białymstoku Andrzej Melezini, od marca 2020 roku zarejestrowano 10 skarg na decyzje inspekcji sanitarnej, ale nie odnosiły się one do nakładanych kar pieniężnych. W przypadku 6 spraw sąd uchylił decyzje sanepidu, uznając, że ukarani nie zostali właściwie poinformowani o możliwości odwołania się. Natomiast wkrótce sąd ma się też zająć dwoma sprawami związanymi z zaskarżoną koniecznością poddania się obowiązkowej kwarantannie.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę