Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

Bardzo drożeje odbiór śmieci od firm

Od 1. lutego 2021 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Zakład Budżetowy w Łomży wprowadza nowy, wyższy cennik na usługi wywozu odpadów komunalnych. Dla niektórych wzrost cen może wynieść setki procent.

Dyrektor Bernadeta Krynicka w nadesłanej informacji pisze, że „zmiana stawek za wywóz odpadów podyktowana jest wzrostem opłat za przyjęcie odpadów na składowisku w Czartorii”, które to stawki zatwierdził prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski Zarządzeniem 322/20 z 1. grudnia 2020 roku. Przypomnijmy, na niektóre frakcje, np. papier czy plastik podwyżka wyniosła ponad 1000%.

Teraz ówczesny wzrost cen zaczyna docierać do mieszkańców. Zgodnie z cennikiem MPGKiM od 1. lutego cena najmniejszego pojemnika na odpady zmieszane PP120 (l) wzrasta o 44% i wyniesie 29 zł/kosz. Zgodnie z regulaminem utrzymania czystości w Łomży odbiory odbywają się co min.  2 tygodnie.
Od 1. lutego wchodzi w życie kolejna, istotna zmiana.

Od tego dnia „odpady komunalne selektywnie segregowane  (tj. papier, tworzywa sztuczne, szkło oraz bio) MPGKiM będzie odbierało odpłatnie. Za pojemnik PP120 każdego z tych odpadów wprowadzono odpłatność w wysokości 14 zł brutto, a za bio – 100 zł. Chęć odbierania odpadów segregowanych należy zgłosić, w przeciwnym wypadku: papier, tworzywa sztuczne, szkoło, bio nie będą odbierane.

I znowu pojawia się regulamin utrzymania czystości, który zobowiązuje do odbierania segregowanych odpadów min. co 2 tygodnie. Przy działalności, gdzie pojawiają się odpadki biodegradowalne, cena wzrasta jeszcze bardziej. 

Policzmy:

Do tej pory
pojemnik na 120 l. Kosztował brutto 20,08 zł/szt, czyli 40,16 zł za miesiąc. 
Segregowane odpady były odbierane nieodpłatnie.

Od 1. lutego w skrajnym przypadku może wyglądać to tak, brutto:
pojemnik 120 l zmieszane – 29,00 zł
pojemnik 120 l papier – 14,00 zł
pojemnik 120 l plastik – 14,00 zł
pojemnik 120 l szkło – 14,00 zł
pojemnik 120 l BIO – 100,00 zł

W sumie co 2 tygodnie trzeba będzie zapłacić 171 zł brutto, czyli 342 zł miesięcznie. 

Jak to wytłumaczyć restauracjom, które działają w ograniczonym zakresie? 

Ceny dotyczą najmniejszych pojemników. Poza tym dochodzą koszty najmu pojemników. W Firmie Błysk, klient otrzymuje kosz bezpłatnie.

Wzrost cen na bramie wysypiska w Czartorii dotyczy nie tylko MPGKiM a wszystykich. Firma Usługi Komunalne Błysk także jest w trakcie przygotowywania nowych aneksów i deklaracji. 

Drożeją śmieci na wysypisku w Czartorii


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę