Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Szumowski: będą kontrole przestrzegania obostrzeń sanitarnych w sklepach

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że ryzyko zarażenia się koronawirusem zależy tylko od tego, czy będziemy przestrzegać obostrzeń sanitarnych. Minister zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu ruszą kontrole w sklepach.

Od mandatów nie będzie odstępstw

Kontrole wykonywaną zarówno przez policję, jak i przez służby sanitarne, czy klienci noszą maseczki, czy personel nosi maseczki. Tutaj niestety trzeba przypomnieć ludziom, że to jest prawo obowiązujące i trzeba ten nos i usta zasłaniać 

- wyjaśnił Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia dodał, że od mandatów nie będzie odstępstw. "Nie ma wymówek medycznych, nie ma wymówek "bo zapomniałam", bo "u nas nie ma wirusa". To jest profilaktyka. To nie jest niszczenie wirusa, tylko to jest zapobieganie jego rozprzestrzenianiu się" - powiedział Łukasz Szumowski.

Minister podkreślił, że wzrost zachorowań jest związany z "pewnym rozluźnieniem" m.in. na weselach i innych imprezach rodzinnych oraz ogniskami w zakładach pracy. Jak dodał, teraz o koronawirusie wiemy już znacznie więcej.

Po pierwsze okazał się bardziej zaraźliwy, niż przypuszczano. Po drugie, że większość chorych przechodzi COVID-19 bez objawów 

- wyjaśnił.

Łukasz Szumowski powiedział, że nie oznacza to, że wirus nie jest groźny, ponieważ przenosi się na najbardziej narażone osoby jak starsi i chorzy, dla których choroba często kończy się tragicznie.

Rejestracja wesel i zgłoszenie listy gości

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia zmianę legislacji w sprawie wesel. Wyjaśnił, że część z nich odpowiada za nowe ogniska koronawirusa.

Łukasz Szumowski w Sygnałach Dnia powiedział, że zmiany mają dotyczyć np. obowiązku rejestracji dużych wesel. Chodzi o zgłoszenie dużego przyjęcia i przekazanie listy gości, co ma umożliwić np. wszczęcie dochodzenia epidemicznego, czy kontrolę.

Naprawdę trzeba wziąć to sobie do serca i zacząć być odpowiedzialnym i rozważnym. Podobnie jak z maseczkami, podobnie z tymi weselami i spotkaniami rodzinnymi. Dopuszczalne jest 150 osób i trzymajmy się tego. Nie może być 300-400 

- powiedział minister zdrowia.

Łukasz Szumowski zapowiedział, że w tym tygodniu rozpoczną się kontrole w sklepach. Klienci będą sprawdzani pod kątem zasłaniania ust i nosa. Minister zaapelował o rozsądek i zachowywanie reguł sanitarnych.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę