Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 03 czerwca 2023 napisz DONOS@

Rok trudny także dla bocianów

Rok 2020, który jest trudny dla ludzi z powodu pandemii koronawirsa, okazuje się trudny także dla bocianów w dolinie Narwi. Pracownicy Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi w Drozdowie jak co roku w lipcu, przeprowadzili monitoring bociana białego. Wnioski są jednoznaczne. – W porównaniu do roku 2019 liczba młodych była mniejsza o ok. 30% - podaje Michał Fabiszewski z ŁPKDN.

Teren Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, rozciągający się wzdłuż 16-kilometrowego odcinka rzeki od Bronowa i Gaci do Łomży to niemalże bociania kraina. Znajduje się tu ponad 100 bocianich gniazd. Bocian jest tak charakterystycznym ptakiem regionu, że jego wizerunek znajduje się w logo powiatu łomżyńskiego. Wpisał je w nie prof. dr hab. Henryk Chyliński. Artysta grafik Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie jest jednym z najwyżej cenionych polskich grafików projektowych – opracował m.in. Godło Promocyjne „Teraz Polska”, logo PKN Orlen, czy Polskiego Radia. Bociana  powiązał z powiatem łomżyńskim przede wszystkim z obserwacji... bo urodził się we wsi Mrówki koło Wizny.  

Liczą bociany
Pracownicy Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi monitoring populacji bociana białego prowadzą od 1999 r.  Liczenia młodych odbywają się zwykle w wakacje na początku i w połowie lipca. W tym roku przeprowadzono je w dniach 2 i 13 lipca w miejscowościach położonych na terenie ŁPKDN oraz Bronowie, Kossakach, Starej Łomży n. rzeką, Lutostani i Kotach. Obszar został zmniejszony w porównaniu do lat poprzednich, ale wniosek z obserwacji jest jednoznaczny.
- W porównaniu do roku 2019 liczba młodych była mniejsza o ok. 30%. Prawie 3-krotnie więcej było gniazd zajętych ale bez sukcesu lęgowego (19 gniazd w porównaniu do 7 w 2019 r.). W tym roku przychówek na gniazdo jest mniej liczny niż w 2019 r. - podaje Michał Fabiszewski z ŁPKDN. 
Łącznie zinwentaryzowano 104 bocianie stanowiska, ale sukces lęgowy – czyli potomstwo stwierdzono tylko w 49 gniazdach. W blisko co drugim gnieździe – w 23 przypadkach – były po dwa młode. W 21 kolejnych gniazdach bocianim rodzicom udało się wyprowadzić po trzy młode.  Z obserwacji pracowników ŁPKDN wynika, że tylko w dwóch gniazdach były po 4 młode bociany, a trzech kolejnych gniazdach tylko po jednym. 
- Znacznie mniej jest gniazd z 3 i 4 młodymi, a z 5 nie było w ogóle - zaznacza Michał Fabiszewski. 
W 19 gniazdach bociany nie miały młodych, 25 gniazda nie były zajęte, a na 11 stanowiskach stwierdzono brak gniazda. 
- Łącznie w tym roku w ŁPKDN stwierdzono 120 młodych bocianów. Najwięcej młodych było w Bronowie - 19, Lutostani - 14 oraz Kolonii Lisno i Kalinowie - po 12 – podsumowuje Michał Fabiszewski. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę