Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 napisz DONOS@

Łomżyńskie historie i nazwiska na stronie Wagów

Główne zdjęcie
name.lomza.pl

– Ta strona jest w skali kraju wyjątkiem, rozbudowuje bowiem przestrzeń historyczną wokół nazwisk mieszkańców dawnej Ziemi Łomżyńskiej – mówi dr Małgorzata Frąckiewicz, wiceprezes ŁTN im. Wagów i inicjatorka powstania strony name.lomza.pl. Można na niej znaleźć bezcenne materiały, umożliwiające odkrycie korzeni swej rodziny i stworzenia jej drzewa genealogicznego, ale też osadzenia ich w dziejach miasta czy regionu. Strona jest ceniona przez miłośników historii z całego świata, nie tylko wywodzących się z Łomży i jej okolic. Od grudnia 2018 roku odwiedziło ją już ponad sto tysięcy osób.

Działalność świętującego niedawno 45-lecie Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów przybiera różne formy, a oprócz tych tradycyjnych i znanych od lat coraz większego znaczenia nabiera naukowa aktywność w sieci. Dzięki projektom bogate zbiory ŁTN są więc w coraz szerszym zakresie dostępne online dla odbiorców z całego świata, nie tylko tych mogących odwiedzić siedzibę Towarzystwa przy ulicy Długiej 13 i zapoznać się z nimi na miejscu. 
– W przypadku strony name.lomza.pl zamierzenie było takie, żeby gromadziła ona materiały dotyczące Łomży w kontekście terenów dawnej guberni, czyli najbliższych terenów miasta, nie tylko w zakresie samych nazwisk, ale też lokalnej historii - mówi Kamil Leszczyński, dyrektor biura ŁTN im. Wagów.
– Postanowiliśmy stworzyć stronę popularyzującą wiedzę jeśli chodzi o źródła, umożliwiającą zainteresowanym osobom poznanie przeszłości swoich przodków – dodaje Małgorzata Frąckiewicz. – Wiedziałam, choćby na podstawie naszych spotkań genealogicznych, że znajdziemy odbiorców, że ta strona może im coś dać, ale nie przypuszczałam, że spotka się z aż takim zainteresowaniem, bo dla nas sto tysięcy wejść to naprawdę dużo. 
Na bieżąco aktualizowanej stronie można znaleźć nazwiska mieszczan łomżyńskich z XV-XIX wieku, ale też rejestry parafii farnej, wykazy emigrantów z Łomży z różnych lat, a do tego różne teksty, archiwalne mapy, plany, fotografie i dokumenty. Są najstarsze metryki łomżyńskie z 1597 i 1607 roku, są też spisy i wykazy dotyczące wielu okolicznych miejscowości, takich jak: Wysokie Mazowieckie, Mały Płock, Ciechanowiec, Czyżew, czy Rosochte, sięgające nierzadko nawet XVIII wieku albo początków następnego stulecia. 
– Szeroki zakres tych materiałów sprawia, że kontaktują się z nami osoby nie tylko z Polski, ale z całego świata, głównie z Europy i z USA – zauważa Kamil Leszczyński. – Poszukują informacji o swoich rodzinach, aktów metrykalnych i różnych dokumentów, więc nasza strona służy też do budowania łomżyńskiej tożsamości, łączy osoby pochodzące stąd, a obecnie rozsiane po świecie. Bardzo ważnym aspektem  naszej działalności jest również to, że ci ludzie, w rewanżu czy z wdzięczności, przysyłają nam również swoje materiały, zasoby zdjęć czy dokumentów – nierzadko bardzo ciekawe, dzięki czemu mamy możliwość uzupełnienia naszych zbiorów.
Osoby zaangażowane w powstanie i prowadzenie strony to nie tylko Małgorzata Frąckiewicz i Kamil Leszczyński, ale też liczne grono współpracowników: historyków, polonistów i tłumaczy, choćby z łaciny, rosyjskiego czy hebrajskiego. 
– Cieszę się bardzo, że wspierają nas młode, bardzo zaangażowane i kompetentne osoby, takie jak: Monika Smakowska, Anna Zarzecka czy Marta Chojnowska, bo bez napływu świeżych kadr trudno byłoby spoglądać z optymizmem w przyszłość – nie kryje Małgorzata Frąckiewicz. – Mamy też grupę ludzi związanych z nami współpracą, przede wszystkim tłumaczy, tak więc jest nas łącznie około 15 osób. Skupiamy też wokół siebie duże grono ludzi z całego świata, na przykład profesorów towarzystw genealogicznych czy historyków. 

Dalsze plany związane ze stroną http://name.lomza.pl/ to wzbogacanie jej zawartości merytorycznej, na przykład o wątki emigracji łomżyńskiej, stworzenie profesjonalnej wyszukiwarki oraz wersji anglojęzycznej, funkcjonującej równolegle z polską. 

 

Wojciech Chamryk


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę