Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Minister Andrzej Adamczyk: powstanie tzw. południowo-zachodnia obwodnica Zambrowa

Główne zdjęcie
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk

W ciągu dróg krajowych 63 i 66 powstanie południowo-zachodnia obwodnica Zambrowa jako element programu budowy stu obwodnic w Polsce - poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. W czwartek (09.07) w Zambrowie podpisał program budowy tej obwodnicy.

Obwodnica Zambrowa ma połączyć istniejącą obwodnicę Zambrowa i Wiśniewa na trasie S8 z drogami krajowymi 63: Zambrów - Czyżew - Siedlce i drogą krajową 66: Zambrów – Wysokie Mazowieckie – Bielsk Podlaski.
- Dzisiejszy podpis na dokumentach to zgoda na finansowanie przygotowania tej inwestycji i zapewnienie, że będą środki finansowe na realizację tej inwestycji - powiedział Andrzej Adamczyk.
Minister infrastruktury dodał, że to początek realizacji tej obwodnicy, obecnie na etapie dokumentacji. Zaznaczył, że obwodnica jest "niezmiernie potrzebna" z punktu widzenia i mieszkańców miasta i wielu tysięcy samochodów, które tędy przejeżdżają inną trasą niż S8 Warszawa-Białystok. W ciągu trasy S8 Zambrów ma obwodnicę.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku poinformowała, że 3,5-kilometrowa nowa obwodnica Zambrowa będzie drogą jednojezdniową z dodatkową jezdnią do obsługi pól, posesji, lasów, powstanie też ciąg pieszo-rowerowy. Droga ma być przystosowana do ciężkiego ruchu.
Przygotowania do budowy obwodnicy mają potrwać do 2024 r.
 - W tym czasie ma być opracowane Studium Korytarzowe analizujące różne warianty przebiegu, które wskaże warianty najlepsze, następnie ocenione w Studium Techniczno – Ekonomiczno – Środowiskowym, które je uszczegółowi i wskaże rekomendacje dla jednego, najlepszego wariantu - poinformował w komunikacie rzecznik GDDKiA w Białymstoku Rafał Malinowski.
Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej ma być złożony w 2023 r, potem będzie ogłoszony przetarg na projekt i budowę tej obwodnicy. W 2025 r. drogowcy chcą uzyskać zezwolenie na realizację tej inwestycji, która ma być gotowa w 2028 r.

Ministerstwo infrastruktury informowało wcześniej, że w 2020 i 2021 r. mają być ogłoszone przetargi na budowę innych obwodnic w Podlaskiem, które mają powstać z rządowego programu budowy obwodnic: Suchowoli, Sztabina i Białobrzegów na dk 8 Białystok-Augustów.

Andrzej Adamczyk apelował także w czwartek w Zambrowie do wszystkich samorządów z województwa podlaskiego, by składali wnioski do rozpoczętego w czwartek nowego naboru w rządowym Funduszu Dróg Samorządowych. Przypomniał, że kwota na 2021 r. dla całej Polski to 3,2 mld zł. Tłumaczył, że inwestycje na drogach lokalnych służą bezpieczeństwu.
- Tego oczekują od nas Polacy - dodał.
Minister infrastruktury zachęcał także do głosowania w niedzielnych wyborach na urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę jako "gwaranta" wszystkich realizowanych programów związanych z rozwojem infrastruktury, komunikacji i programów społecznych.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę