Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 16 czerwca 2024 napisz DONOS@

System zawiódł

Niespełna 4 tysiące przedsiębiorców złożyło ponad 13 i pół tysiąca wniosków wniosków, choć jedna firma mogła złożyć tylko jeden wniosek. „Rekordowe zainteresowanie” dotacjami na kapitał obrotowy, to przynajmniej po części wina systemu, który nie wytrzymał obciążenia. Urząd Marszałkowski w Białymstoku przyznaje, że generator nie wysłał potwierdzenia wysłania wniosku, co powodowało, że niektórzy wysyłali wielokrotnie ten sam wniosek.

W poniedziałek wystartował konkurs Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku na dotacje dla przedsiębiorców, który ucierpieli w wyniku pandemii koronawirusa.  Z dofinansowania mogli  skorzystać mikro- i  małe  przedsiębiorstwa z województwa podlaskiego, w tym samozatrudnieni, którzy prowadzili działalność gospodarczą na dzień 31 grudnia 2019 roku. Konkurs miał trwać do końca miesiąca, ale tuż po starcie o godzinie 8.00 system zaczął się zacinać, a po kilkudziesięciu minutach miała zostać wyczerpana cała pula środków – 35 milionów złotych. 
- Do godz. 9.30 przedsiębiorcy złożyli 10 tys. wniosków, co oznacza, że co minutę wpływało 111 wniosków! Złożone w tym czasie wnioski wyczerpały pulę konkursową – 35 mln zł. Dlatego – zgodnie z regulaminem – konkurs został zakończony – podawał Urząd Marszałkowski w Białymstoku, a marszałek województwa Artur Kosicki cieszył się, „że nasi przedsiębiorcy tak licznie zgłosili się po to wsparcie.”
Kilka godzin później okazało się, że zainteresowanie bezzwrotnymi dotacjami  rzeczywiście było duże, ale na liczbę wniosków wpływ miało przede wszystkim wadliwe działanie systemu, który obsługiwał składanie wniosków. 
- Na konkurs wpłynęło 13 548 wniosków od 3996 wnioskodawców, co oznacza, że niektórzy wysyłali wielokrotnie ten sam wniosek – podał Urząd Marszałkowski przyznając, że nie wszyscy podczas składania wniosku otrzymali komunikat z potwierdzeniem złożenia wniosku. - Nie oznacza to jednak, że wniosek nie przeszedł. Potwierdzenie nie jest obowiązkowe przy złożeniu dokumentów, jest informacją dla wnioskodawcy – dodaje Urząd publikując tzw.  listę z sumami kontrolnymi wniosków, które zostały skutecznie złożone w tym naborze. - Jeśli odnajdziecie Państwo sumę kontrolną swojego wniosku, to oznacza, że wniosek jest prawidłowo zgłoszony – czytamy w komunikacie.

Zobacz: Lista sum kontrolnych, w kolejności wpływu (rpo.wrotapodlasia.pl)

Teraz wnioskodawcy mają trzy dni na złożenie wersji papierowej wniosku (w dwóch egzemplarzach). Koniecznie trzeba sprawdzić sumę kontrolną wydrukowanej wersji papierowej! Zarówno ta elektroniczna, w generatorze, jak i papierowa muszą mieć taką samą sumę kontrolną. Dokumenty można przynieść osobiście do budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, przy ul. Poleskiej 89 w Białymstoku – do 25 czerwca, do godz. 15.30 lub przesłać pocztą (decyduje data stempla).

Urząd Marszałkowski podaje także, że przedsiębiorcy, którzy nie zakwalifikowali się do uzyskania dotacji w tym konkursie, będą mogli jeszcze ubiegać się o wsparcie. Do wykorzystania w ten sposób ma być przeznaczone kolejne ok. 50 mln zł z funduszy unijnych. 

zobacz: Milionów starczyło tylko na minuty


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę