Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 03 grudnia 2023 napisz DONOS@

Milionów starczyło tylko na minuty

35 milionów złotych tyle w ramach drugiej części Podlaskiego Pakietu Gospodarczego przeznaczył zarząd województwa na dotacje dla osób samozatrudnionych i firm z regionu, które w wyniku pandemii koronawirusa odnotowały spadek obrotów o co najmniej 30%. Wnioski można było składać elektronicznie od dziś. Po 8. godzinie rano przedsiębiorcy z Łomży informowali, że strona internetowa nie działa, a przed godziną 11. opublikowano komunikat, że nabór się zakończył... bo dotychczas złożone wnioski przekroczyły 100% dostępnej alokacji.

O dofinansowanie mogły skorzystać mikro- i  małe  przedsiębiorstwa z województwa podlaskiego, w tym samozatrudnieni, którzy prowadzili działalność gospodarczą na dzień 31 grudnia 2019 roku. Wsparcie udzielane miało być w formie jednorazowej dotacji bezzwrotnej maksymalnie na trzy miesiące, a wymaganiem było utrzymanie działalności przedsiębiorstwa w tym okresie. Osoba samozatrudniona mogła otrzymać nawet 7 845,11 zł miesięcznie, czyli ponad 23 i pół tysiąca na trzy miesiące.
Nabór wniosków miał być prowadzony od dziś – 22 czerwca o godz. 8.00 do 30 czerwca do godziny 15.30. Już ogłaszaniu naboru dziwnie zaznaczano, że... decyduje kolejność zgłoszeń. Okazało się, że to zdanie było kluczowe. Po godzinie 8. rano, gdy nabór oficjalnie ruszył strona rpo.wrotapodlasia.pl przestała działać. Przynajmniej nam, ale także kilku przedsiębiorcom z Łomży  wyświetlał się komunikat: „Ta witryna jest nieosiągalna”  

Z tłumaczeń wynika, że „serwer się zacinał”, ale działał. Okazuje się, że już po godzinie 9. wnioski miały nie być wcale przyjmowane. Niedługo później, gdy strona ruszyła już bez „zacinania się”, pojawił się tam komunikat: 

Zgodnie z zapisami "Wezwania w trybie nadzwyczajnym do złożenia wniosków o dofinansowanie projektów", Podrozdział 9.1 Podstawowe zasady składania wniosków o dofinansowanie termin zakończenia przedmiotowego naboru wniosków o dofinansowanie został ustalony na dzień 30 czerwca 2020r. (do godz. 15.30). Dalsze zapisy Wezwania (...) dopuszczają natomiast wcześniejsze zamknięcie naboru przez ION w przypadku gdy wartość dofinansowania złożonych wniosków przekroczy 100% dostępnej alokacji. Alokacja dotychczas złożonych wniosków (na dzień 22.06.2020r.) przekroczyła 100% dostępnej alokacji tj. 35 000 000,00 PLN. W związku z powyższym nabór wniosków o dofinansowanie w ramach przedmiotowego wezwania został zakończony w terminie wcześniejszym niż ustalony pierwotnie, tj. 22.06.2020r.

Formalnie więc o dotacje już się nie można starać...   
- Nabór zaczął się 22 czerwca, o godzinie 8.00 i od początku cieszył się ogromnym zainteresowaniem podlaskich przedsiębiorców. Do godz. 9.30  przedsiębiorcy złożyli 10  tys. wniosków, co oznacza, że co minutę wpływało 111 wniosków!  Złożone w tym czasie wnioski wyczerpały pulę konkursową – 35 mln zł. Dlatego – zgodnie z regulaminem – konkurs został zakończony - podaje Izabela Smaczna-Jórczykowska, rzecznik prasowy Marszałka Województwa Podlaskiego.

zobacz: System zawiódł


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę