Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 20 czerwca 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi ze strony: www.radiobab.pl

Pisanki

Malowane, drapane, czy wyklejane. W okresie Wielkiej Nocy zdobią niemal każdy świąteczny stół. Są tacy, którzy nie wyobrażają sobie bez nich Wielkanocy. Mowa oczywiście o pisankach. Okazuje się, że tradycja zdobienia jajek w naszym regionie jest wciąż żywa.

Zwyczaj zdobienia jaj w okresie Wielkanocy ma bardzo odległą tradycję. Potwierdzają to zarówno wykopaliska archeologiczne z X wieku, jak też źródła historyczne pochodzące z XIII wieku. Ze względu na swoje właściwości, pisanki miały zapewnić dobry urodzaj i powodzenie w hodowli. Dotykano nimi grzbietów bydła, aby w ten sposób przekazać zwierzętom tkwiące w nich siły życiodajne, a także toczono jajka wzdłuż zagonów oziminy, aby wzmóc plenność roślin.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę