Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

Biskup odwołał dyspensę od udziału w niedzielnych Mszach Świętych

Główne zdjęcie
Bp Janusz Stepnowski sprawuje mszę św. w wielki czwartek bez udziału wiernych a dostępna jest tylko przez transmisję

Od soboty rząd wycofuje wprowadzone wcześniej limity osób w sklepach na targowiska, ale także kościołach. W związku z tym Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski odwołał swój marcowy dekret udzielający dyspens wszystkim wiernym z diecezji od udziału w niedzielnych Mszach Świętych. - W obecnej sytuacji utrzymuje się dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz tych, którzy czują obawę przed zarażeniem – czytamy dzisiejszym dekrecie biskupa Stepnowskiego.

Oto wydany w piątek 29 maja 2020 roku dekret biskupa Janusza Stepnowskiego w sprawie  odwołania dyspensy.

Mając na względzie „Komunikat przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie dyspens od udziału w niedzielnych Mszach Świętych” z 27 maja 2020 r. (zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanoniczego), biorąc po uwagę aktualne zarządzenia państwowe, niniejszym od niedzieli 7 czerwca 2020 r. odwołuję ogólną dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. w niedzielę i święta nakazane. Zgodnie z przepisami prawa kościelnego „wierni są zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii w niedzielę i dni nakazane, chyba, że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu, np. choroba (por. Katechizm Kościoła Katolickiego  2180, 2181, 2182).

W obecnej sytuacji utrzymuje się dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz tych, którzy czują obawę przed zarażeniem. Wiernych, którzy z uzasadnionej racji nie mogą uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii, zachęcam do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła, korzystania z transmisji telewizyjnych i radiowych.

+ Janusz Stepnowski
BISKUP ŁOMŻYŃSKI

Przypomnijmy, zgodnie z najnowszymi decyzjami Rządu od soboty 30 maja 2020 r. w Polsce zostają zniesione limity osób w sklepach, na tragach, poczcie w restauracjach oraz w kościołach i innych miejscach sprawowania kultu religijnego. Dotyczy to także cmentarzy i uroczystości pogrzebowych.
Ważne! Zgodnie z wymaganiami rządzących w kościołach i świątyniach wierni nadal muszą zasłaniać usta i nos.

zobacz: Maseczki do piątku


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę