Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 29 lutego 2024 napisz DONOS@

ZUS wypłaca postojowe dla samozatrudnionych

- Ponad dwa tysiące przedsiębiorców z województwa podlaskiego otrzyma dzisiaj przelew ze świadczeniem postojowym z ZUS - informuje Katarzyna Krupicka, rzecznik regionalny ZUS województwa podlaskiego. Będą to tzw. samozatrudnieni, dla których świadczenie postojowe co do zasady wynosi 2080 zł.

Na początku kwietnia w życie weszły przepisy tzw. tarczy antykryzysowej. Przewidują one, że przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości na raty oraz o świadczenie postojowe. Tylko do 14 kwietnia do ZUS-u wpłynęło ponad 570 tys. wniosków o pomoc z tarczy antykryzysowej. Ponad 450 tys. dotyczy zwolnienia ze składek ZUS, 97 tys. to wnioski o świadczenie postojowe dla samozatrudnionych, a ponad 9 tys. to wnioski o świadczenie postojowe dla zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych.
Dziś pierwsi samozatrudnieni otrzymają wnioskowaną pomoc. 
- W województwie podlaskim ZUS wypłaci 2 006 świadczeń postojowych na kwotę prawie 4 mln złotych - informuje Katarzyna Krupicka, rzecznik regionalny ZUS województwa podlaskiego. - Wysokość świadczenie postojowego dla samozatrudnionych co do zasady wynosi 2080 zł, jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane. Przedsiębiorcy, którzy płacą podatek w formie karty podatkowej i korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł.

Katarzyna Krupicka przypomina, że wnioski o pomoc z tarczy antykryzysowej są dostępne na stronie internetowej ZUS. Można je wydrukować i wypełnić, a następnie wysłać pocztą lub złożyć osobiście w placówce ZUS - do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem „Tarcza antykryzysowa”. 
- Wnioski można także wysłać elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. To zdecydowanie przyspieszy ich obsługę. Ponad 80 proc. złożonych tą drogą dokumentów zostało rozpatrzonych automatycznie - przekazuje Katarzyna Krupicka zwracając uwagę, aby składający je przedsiębiorcy wypełniali je poprawnie i kompletnie. We wnioskach należy podać wszystkie trzy identyfikatory NIP, REGON i PESEL. Często brakuje numeru rachunku bankowego, albo jest on za krótki, albo informacji o formie opodatkowania i kwocie przychodów. Zdarza się także, że w bloku V. Oświadczenie nie jest uzupełnione pole dotyczące objęcia ubezpieczeniem społecznym rolników. Należy również pamiętać, aby podpisać wniosek - wyjaśnia rzeczniczka podkreślając, że ważne jest, aby przy wnioskach składanych w kwietniu wskazać przychód osiągnięty w lutym i marcu 2020r..


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę