Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

Niemiłe wiosenne widoki

- Każda wiosna przynosi nowe życie, ale bardzo często przynosi też śmierć – mówi Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. Wskazuje, że w ostatnim tygodniu odnotowano na terenie Parku upadki łosi – młodych, rocznych osobników.

W przypadku łosi za ich śmierć mogą odpowiadać duże różnice temperatur między nocą -7°C, a dniem ok. +10°C. Powodują, że osłabione niektóre osobniki doznają zakażenia układu oddechowego wywołanego przez pastereloze płucną. Zwierzęta chorują ok. 2 tygodni i gdy bakterie i wirusy się namnożą wtedy dochodzi do zgonów.
Często też obserwowaliśmy nasze sarny z pobrudzonymi lustrami od biegunki. Wydawało się nam, że to efekt zmiany diety wiosennej z pędowej na uprawy zbóż, jednak perforacje padłych sztuk dały dowód na ropne zapalenia płuc i opłucnej. Towarzyszy temu często zapalenie mięśnia sercowego, stawów i jelit ( biegunka) tzw. zespół płucno-jelitowy młodych osobników. 
Zdarza się nam spotkać padłe samice zająca szaraka z zablokowanym procesem porodu i płodem  tkwiącym w macicy. Zwierze bez pomocy ginie w otoczeniu innych młodych, pod wpływem silnego stanu zapalnego. Są to bardzo przykre widoki, zanim natura sama nie posprząta przy pomocy drapieżników, które czekają na takie okazje. 
W najbliższym czasie będziemy świadkami bezwzględnych walk ptaków o terytoria, gniazda, dziuple itp. Najbardziej agresywne będą wszędobylskie szpaki. Wypierają one bardzo cenne dla nas gatunki jak dzięcioły, kraski, dudki z bezcennych w naturze dziupli. 
Niewiele osób też wie, że piękne kaczory krzyżówek, lada dzień będą szukały samic, które siedzą na jajach, aby im podstępnie zadeptać lęg (jaja), by móc ponownie kopulować z daną kaczką. 
Wiele upadków spowodują też kleszcze, które w sprzyjającym ostatnio warunkach (susze), bardzo się namnażają. W tym przypadku możemy liczyć na pomoc ptaków śpiewających powracających z zimowisk, bo one będą w pierwszej kolejności redukowały kleszcze. 
- Wydarzy się wiosną jeszcze wiele zaskakujących sytuacji, które są składową ciągle poznawanego świata przyrody – podsumowuje  Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę