Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

Bocian! Patrz! Bocian!

Cytat: „Uratowani! Uratowani jesteśmy! Bocian! Patrz! Bocian! Jak on żyje, to znaczy, że my też możemy”. Do Łomży przyleciał pierwszy bocian. Dziś rano spacerował sobie w okolicach mostu majora Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal”. - Pierwszego bociana widziałem w środę, gdy schodził z komina termicznego do swojego gniazda w Kalinowie – mówi Mariusz Sachmaciński dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi dodając, że tego tego samego dnia widział bociany także w Krewie i Niwkowie.

Początkowy cytat pochodzi z filmu „Seksmisja” w reżyserii Juliusza Machulskiego. To fantastyczno-kemediowy film z 1983 r. Bohaterami filmu są  Maks oraz Albert, którzy w 1991 roku na ochotnika, dla dobra nauki albo pieniędzy dają się zahibernować w 1991 roku. Budzą się znacznie później niż im obiecano - dopiero w roku 2044 w powojennym świecie bez mężczyzn...

Bociany z ciepłych krajów wracają do Polski na przełomie marca i kwietnia. Zwykle pierwszy w gnieździe pojawia się samiec, a dopiero kilka dni później pojawia się także samica. Północno-wschodnia Polska to coś w rodzaju bocianiego raju na ziemi – tu jest ich najwięcej i tu wyprowadzają potomstwo. Tylko na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi,  rozciągającego się wzdłuż 16-kilometrowego odcinka rzeki od Bronowa i Gaci do Łomży rokrocznie zajmowanych jest około 80 gniazd, z których wyprowadzane są młode bociany. 
- Towarzystwo już się zlatuje - komentuje pierwsze tegoroczne obserwacje bocianów nad Narwią dyrektor Sachmaciński.   

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę