Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 29 lutego 2024 napisz DONOS@

Znowu bakteria ropy błękitnej na basenach MOSiR-u

Główne zdjęcie
Basen przy ul. Wyszyńskiego w Łomży

Co najmniej do niedzieli nieczynne będą wszystkie baseny MOSiR-u w Łomży: w Parku Wodnym przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Pływalni przy ul. Juliana Niemcewicza. Powodem jest znowu bakteria pseudomonas – pałeczka ropy błękitnej – którą ponownie odkryło Laboratorium Badawcze J.S. Hamilton Poland w Gdyni na podstawie próbek wody basenowej pobranych w poniedziałek. Zdaniem kierownika basenów MOSiR-u Przemysława Chrzanowskiego, „badania te obarczone są błędem i powinny być weryfikowane przez Sanepid”. Dlatego w czwartek pracownicy Sanepidu pobrali kolejne próbki z wodą z łomżyńskich basenów i do soboty może poznamy wyniki.

W czwartek późnym popołudniem MOSiR opublikował na swojej stronie internetowej i fanpage'u na FB informację, że: „Z powodu nieprawidłowych wyników badań wody z próbek pobranych dnia 3 marca 2020 r. Park Wodny przy ulicy Wyszyńskiego 15 oraz Pływalnia przy ulicy Niemcewicza 17a w Łomży będą nieczynne”. W piątek po godz. 10. kierownik Chrzanowski poinformował portal 4lomza.pl, że próbki wody do badania pobierane są regularnie w poniedziałki, a więc tym razem był to 2. marca. Przyznał, że w oficjalnym komunikacie MOSiR-u błędnie podano datę - i ją zmieniono.

Jednak o wiele ważniejsze od pomyłki w dacie są wyniki badań w laboratorium, które nie obejmują występowania bakterii pałeczki ropy błękitnej w pojedynczy nieckach tylko – jak określił kierownik – „część w cyrkulacji wody, część w nieckach”. Jego zdaniem, w oparciu o posiadaną przez niego wiedzę, bakteria nie może pojawić się we wszystkich nieckach, więc uważa, że badania z Gdyni „są obarczone błędem i powinny być weryfikowane z próbek wody, pobranych tego samego dnia przez niezależne laboratorium Sanepid w Łomży”. Planuje odpowiednio wcześniej umówić dogodne dla przedstawicieli obu laboratoriów terminy, celem zweryfikowania prawidłowości przeprowadzanych badań i rzetelności wyników. Ale zanim to nastąpi, trzeba poczekać do soboty, aż łomżyński Sanepid stwierdzi, czy woda w basenach Parku Wodnego i Pływalni przy SP 10 jest czysta, aby nie zagrażała zdrowiu ludzi.  Najprawdopodobniej jednoczesny pobór próbek przez Hamiltona i Sanepid odbędzie się w poniedziałek, 16. marca 2020.
- Ta bakteria pseudomonas nie jest aż tak bardzo groźna, nikt zdrowy na nią nie zachorował – uspokaja kierownik obu pływalni Przemysław Chrzanowski, porównując pałeczki ropy błękitnej do koronawirusa, groźnego dla ludzi starych, osłabionych i chorujących przewlekle.

Kierownik przypomina, że regulaminy obiektów zakazują wstępu „osobom z przeciwwskazaniami lekarskimi oraz osobom, których schorzenia mogą być niebezpieczne dla innych użytkowników, chorym z upławami, z otwartymi ranami i stanami zapalnymi skóry, plastrami i bandażami na ciele oraz osobom, których stan higieny odbiega od ogólnie przyjętych norm”.

Mirosław R. Derewońko 

zobacz: Baseny Łomży zamknięte do odwołania

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę