Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Wiersz łomżynianki dodaje sił Prezesowi Kaczyńskiemu

Nauczycielka z Łomży Halina Gerwat rok temu napisała wiersz patriotyczny „Ojczyzno ma”, który opublikowaliśmy w portalu 4lomza.pl z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości. - Poprosiłam o druk trzech egzemplarzy i wysłałam najwyższym władzom do Warszawy – opowiada, zadowolona wielce z odzewu na swoją poezję: prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. - Jestem szczęśliwa: z Kancelarii Pana Prezydenta zadzwoniła pani z podziękowaniami, Pan Premier cytaty o Orle Białym, który z góry widzi więcej, powplatał w wypowiedzi wśród ludzi, Pan Prezes wysłał mi list: „Jestem Pani niewymownie za to wdzięczny, bo takie piękne dary serca, takie hojne gesty jak Pani dodają mi sił i potwierdzają, że idziemy właściwą drogą”... Napisała na 101. rocznicę drugi wiersz, który drukujemy z listem, i też wyśle go władzom.

89-letnia Halina Gerwat chciała na 11. listopada 2019 r. umieścić nowy wiersz w 4lomza.pl, jednak złośliwy los pokrzyżował plany seniorki. Złamała rękę tak nieszczęśliwie, że aż na półtora miesiąca trafiła do szpitala. O poezji ku pokrzepieniu serc przypomniała sobie teraz, powróciwszy do domu. Dlaczego planuje wysłać kolejny wiersz do stolicy...? - Niech najwyższe władze Rzeczpospolitej się dowiedzą, że w Łomży jest ktoś taki, kto myśli z troską o Polsce – przedstawia motywy podzielenia się poezją jak opłatkiem na święta Autorka. - Ja całe życie widziałam, jak Polska była krzywdzona.

Treść listu prezesa z ulicy Nowogrodzkiej   

Jarosław Kaczyński Prezes PiS
Warszawa, dnia 12 kwietnia 2019 r.

Szanowna Pani 
Halina Gerwat 
Łomża

Proszę przyjąć moje z głębi serca płynące podziękowania za życzliwą pamięć i wzruszający wiersz o — mówiąc słowami modlitwy Księdza Piotra Skargi — najmilszej Matce, Ojczyźnie naszej.
Jestem Pani niewymownie za to wdzięczny, bo takie piękne dary serca, takie hojne gesty jak Pani dodają mi sił i potwierdzają, że idziemy właściwą drogą. Wierna Bogu, sprawiedliwa i solidarna, nowoczesna i silna patriotyzmem swoich Córek i Synów Polska jest naszym wspólnym marzeniem. Temu poświęcamy nasze myśli i czyny. W tym szlachetnym dziele pracy na rzecz dobra wspólnego każdy może znaleźć swoje miejsce, bo Ojczyźnie można służyć zawsze i wszędzie. Trzeba tylko chcieć.
Ze swej strony mogę Panią zapewnić, że będę pracował na rzecz pomyślności Rzeczypospolitej i jej Obywateli tak długo, jak tylko będzie mi starczało sił.
Jednocześnie, chciałbym prosić Panią o wybaczenie, że odpisuję z takim opóźnieniem. Po prostu zalew spraw i obowiązków - a tych przybywa, bo im większe sukcesy odnosi dobra zmiana, tym silniej jesteśmy atakowani w kraju i zagranicą - czyni znalezienie wolnej chwili, którą można poświęcić napływającej niemałej korespondencji, naprawdę bardzo trudną.

Szanowna Pani! Korzystając z okazji, pragnę życzyć Pani i Jej Bliskim błogosławionych Świąt Wielkiejnocy. Niech umocnią nas one duchowo, a tych co błądzą, skierują ku Panu Bogu i nauce Świętego Jana Pawła II.
Oby najbliższe miesiące i lata przynosiły nam radość z obrotu spraw w naszej ziemskiej Ojczyźnie.
Jeszcze raz z całego serca dziękując za pamięć i poruszający wiersz, przesyłam Pani  najserdeczniejsze Szczęść Boże. 

Łączę wyrazy szacunku, 
Jarosław Kaczyński

zobacz: Halina Gerwat: Ojczyzna ma... 

XIX-wieczny mesjanizm romantyczny w XXI wieku
Wybitna badaczka i znawczyni literatury epoki romantyzmu prof. Maria Janion (lat 93) ogłaszała koniec tego prądu w kulturze polskiej, akcentując mity Powstania Warszawskiego 1944 i powstania Solidarności w 1980. Profesor prorokowała, że motyw dobrej, niewinnej i srodze umęczonej Polski jako Chrystusa – Zbawiciela narodów się wyczerpał, gdyż Polska stała się równoprawnym i silnym partnerem innych nacji w Europie. Upadek komunizmu w 1989 r. akcentował dziejowy obrót koła Historii, w młynach której Polska dość się wycierpiała przez 123 lata niewoli i zaborów: Rosji, Prus i Austrii (od 1772 do 1918) oraz lata okupacji niemieckiej i sowieckiej podczas II wojny światowej (1939 - 1945), a sowieckiej i potem... Jednak wiersz Haliny Gerwat z Łomży dowodzi, że mitologia narodowa Polaków, wywiedziona z sarmackiej tradycji szlacheckiej, wcale jeszcze nie zakończyła się w poezji. Obrazowanie i styl nawiązują do anonimowej twórczości lat konfederacji barskiej. Tak jak związek zbrojnych szlachciców przeciw Rosji i królowi bronił wiary katolickiej i niepodległości od 1768 r., tak w wierszu łomżynianki Polska ma nadal wrogów za granicą i w kraju „zdradzieckie nasienia”. Świat jest czarno-biały: wątki religijne mieszają się z politycznymi, a krytyki z pochwałą.

Mirosław R. Derewońko 

Najnowszy wiersz patriotyczny Pani Haliny Gerwat z Łomży: „Polsko - Kochana Ojczyzno!”

Wymarzona, wytęskniona - Polsko, Kochana Ojczyzno,
Nie zrażaj się wojenną blizną.
Ty sama musiałaś to przeżyć,
Chcąc miłość Boską wśród nas szerzyć.

Cierpisz Polsko ze swego położenia,
Że z sąsiadami nie mamy zbliżenia.
By nam dokuczyć, między siebie Cię podzielili,
Nawet polskiej mowy też nam zabronili.

Bolałaś, jak Cię na kawałki dzielono, 
Jak Twoją godność brutalnie niszczono. 
Miałaś już nigdy nie istnieć, 
Nawet z mapy Cię wykreślono.

Twoje krwawiące rany ciągle się odnawiały, 
A Ty nie mogłaś powiedzieć, że Cię bolały. 
Zbolała ludność z Tobą płakała 
I wyzwolenia w modlitwach czekała.

Że przez wieki wiary nie straciłaś - Boga Kochałaś, 
Po stu latach niewoli piękna powstałaś. 
Bogu dziękowałaś, rany zabliźniałaś, 
Następnej napaści już się nie spodziewałaś.

Nasi sąsiedzi znowu zadbali: 
Obozy i krematoria nam zgotowali, 
Drudzy zaś w Katyniu nas rozstrzelali 
I gdzie leży Syberia, nam pokazali.

Boże, i dalej przeżywamy,
Że wśród siebie zdrajców posiadamy,
Którzy za granicę wyjeżdżają
I Ciebie, Polsko, do wroga oskarżają.

Zamiast się cieszyć z Polski odrodzenia, 
Stosujesz, Polaku, zdradzieckie oskarżenia. 
Na co liczą zdradzieckie nasienia, 
Co powiesz Bogu, w ostatniej chwili tchnienia...

Dziś jeszcze przebłagaj za swe czyny, 
Niech i Twoja Polska nie cierpi bez winy. 
Niech szczery żal zakwita w sercu Twoim, 
Bo Polska jest też krajem i Twoim, i Moim.

Boże, dziś wszyscy na kolana klękamy,
O szczęśliwą Polskę bez wrogów błagamy, 
Bo dziś mamy mądrych Prezydenta i Premiera,
I bieda nam już nie doskwiera.

Rodzice dla dzieci od Państwa pieniądze dostają 
I wszystkie potrzeby rodzinne załatwiają. 
Cieszymy się z tego i dniem, i nocą, 
I niech w spokoju nad nami gwiazdy się złocą.

Niech księżyc i słońce nas wszystkich oświeca, 
A Ty, Polsko, stój, dumna jak płonąca świeca. 
Polsko, my Cię już nigdy nie oddamy. 
Boże, zlituj się nad Polakami.

Autorka: Halina Gerwat 
Łomża Anno Domini 2019


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę