Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi ze strony www.radio.bialystok.pl

W Śniadowie i Mężeninie uczczono 70. rocznicę śmierci porucznika Kazimierza Żebrowskiego

Celebrowaną przez bpa Stanisława Stefanka mszą, inscenizacją wydarzeń i wykładami historycznymi uczczono w Śniadowie 70. rocznicę śmierci ostatniego komendanta Obwodu Białostockiego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

Por. Kazimierz Żebrowski "Bąk” poległ razem z 19-letnim synem Jerzym ps. "Konar” 3. grudnia 1949 r. w Mężeninie koło Śniadowa. Zaskoczeni przez funkcjonariuszy UB i KBW w kryjówce, próbowali uciec do pobliskiego lasu. Kiedy ciężko ranny Jerzy upadł, por. Bąk wrócił do syna, dobił go strzałem z pistoletu, a następnie w podobny sposób popełnił samobójstwo. Ciała obu "żołnierzy wyklętych” zabrali funkcjonariusze i rodzina nie została nawet powiadomiona o tym, co się z nimi stało.

Po 70. latach tamte wydarzenia przypomnieli rekonstruktorzy, a następnie złożono kwiaty i zapalono znicze w miejscu śmierci Kazimierza i Jerzego Żebrowskich. Społecznicy fascynujący się historią przygotowali ceramiczne tablice z informacjami o nich, a mieszkańcy Mężenina umieścili je na dwóch brzozowych krzyżach.

Obchody 70. rocznicy tych tragicznych wydarzeń skończyły się w śniadowskim GOK-u, gdzie tematyczne prelekcje wygłosili Leszek Żebrowski i Michał Wołłejko.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę