Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Artyści z kręgu Cepelii - wystawa jubileuszowa

DRUKcepelia_zapr_lomza_300x150-+3spad-popr-1.gif

Panorama muzeum: Artyści z kręgu Cepelii - wystawa jubileuszowa 1

Artyści z kręgu Cepelii - wystawa jubileuszowa 1

W 2019 roku Cepelia obchodzi jubileusz swojej działalności. Siedemdziesiąt lat  istnienia i aktywnej obecności potwierdza, że Cepelia pozostała wierna celom, dla których została powołana – promowaniu sztuki zakorzenionej w rodzimych tradycjach, chronieniu jej oryginalności i walorów, szczególnie kultury wiejskiej. Zmieniały się formy działalności Cepelii. Jest to także odzwierciedlenie przemian społecznych, kulturowych i gospodarczych zachodzących w Polsce, ale także zmian mentalnych. Dorobkiem tych siedemdziesięciu lat jest ponad wszelką wątpliwość uczynienie ze sztuki ludowej i rękodzieła ludowego, sztuki bliskiej różnym środowiskom, wprowadzenie jej do świadomości mieszkańców metropolii i środowisk miejskich. Dzięki wypracowaniu różnorodnych form wsparcia twórców, aktywizowania i opieki nad nimi, Cepelii udało się ocalić od zapomnienia dziesiątki tradycyjnych technik rękodzielniczych, zapewniając tym samym możliwość przekazu wiedzy o wzorach i technice, o kolorystyce i swoistości regionalnej, następnym generacjom. Innym nurtem aktywności było i jest nadal wspieranie rękodzieła artystycznego i rozmaitych form sztuki dekoracyjnej.

Panorama muzeum: Artyści z kręgu Cepelii - wystawa jubileuszowa 2

Artyści z kręgu Cepelii - wystawa jubileuszowa 2

Naturalną konsekwencją jest współpraca ze środowiskami profesjonalnych twórców, czego rezultatem jest programowe wspieranie takich form twórczości artystycznej, które inspirowane są motywami kultury ludowej. Jesteśmy świadomi, że dokonujące się zmiany w kulturze, zmiany mentalne, powodują, ze potrzeby nowych generacji są odmienne – także w zakresie estetyki. Świadomość tych odmiennych potrzeb powoduje, że przywiązujemy dużą wagę do poszukiwania nowych form wypowiedzi artystycznej. Staramy się pozyskiwać nowe, oryginalne wzory, które opierając się na tradycyjnych walorach formalnych i estetycznych są kreatywną interpretacją tych wytworów ludowej i narodowej tradycji. Zarazem zaś mogą stać się oryginalną, symboliczną pamiątką. Dające się współcześnie zauważyć zainteresowanie rękodziełem, odkrywanie przez kolejne pokolenia starych technik to dobry czas świętowania jubileuszu. Mamy poczucie, że Cepelia utrwaliła w świadomości społecznej potrzebę obecności tego, co rodzime i piękne. Staramy się, by znak firmowy – stylizowany kogucik – nadal oznaczał wyroby wysokiej jakości.

Anna Filipowicz-Mróz

Panorama muzeum: Artyści z kręgu Cepelii - wystawa jubileuszowa 3

Artyści z kręgu Cepelii - wystawa jubileuszowa 3

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
cz, 21 listopada 2019 10:38
Data ostatniej edycji: pt, 29 listopada 2019 15:07:51

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę