Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Droga do Śniadowa czeka na... pieniądze

Główne zdjęcie
Nowa obwodnica Konarzyc w ciągu drogi wojewódzkiej 677

Na początku 2020 roku planowane jest zakończenie prac związanych z budową obwodnicy Konarzyc w ciągu drogi wojewódzkiej nr 677 Łomża – Śniadowo. Inwestycja jest realizowana przy 85% dofinansowaniu ze środków unijnych. Początkowo planowano, że w ten sposób zostanie wyremontowana cała droga do Śniadowa, ale póki co nic się nie dzieje. W przedstawionym przez zarząd województwa projekcie budżetu na 2020 rok inwestycji tej nadal nie ma.

Umowę na zaprojektowanie i zbudowanie obwodnicy Konarzyc zarządzający drogami Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku podpisał na początku 2018 roku. Inwestycję wykonuje firma Budimex, która zgodnie z kontraktem ma za to otrzymać ponad 35 mln zł. W październiku Krzysztof Barbachowski, zastępca dyrektora Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku informował, że termin zakończenia realizacji robót to 13 stycznia 2020 rok. 

Co z pozostałym odcinkiem drogi do Śniadowa? 
- W najbliższym okresie nie jest planowana budowa/przebudowa ani remont pozostałego odcinka drogi – odpowiadał Barbachowski. - Posiadamy dokumentację projektową przebudowy na ten zakres, a obecny Zarząd Województwa podlaskiego czyni starania nad pozyskaniem środków na sfinansowanie tej inwestycji.   

Póki co środków najwyraźniej nie udało się zdobyć. Inwestycja nie została wprowadzona do przedłożonego kilka dni temu projektu budżetu województwa na 2020 rok. 
Z nieoficjalnych informacji wynika, że władze województwa drogę do Śniadowa chcą zrealizować z środków rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Zgodnie z ustawą wprowadzającą go, istnieje możliwość pozyskania na inwestycje nawet 100% kosztów jeśli droga ma znaczenie dla obronności Polski. Niedawno województwo podlaskie z tego źródła pozyskało 65 mln zł na przebudowę drogi wojewódzkiej nr 664 na odcinku Lipsk – granica państwa. O tym, że podobne zabiegi są czynione w sprawie drogi nr 677 może wskazywać jedno z nowych zadań zapisanych w projekcie budżetu województwa na 2020 r. To badania geotechniczne podłoża gruntowego dróg wojewódzkich Nr 677 na odc. granica województwa - Śniadowo, Nr 651 na odc. Szypliszki - Sejny i Nr 653 na odc. Sejny – Poćkuny. 
- Konieczność wykonania badań geotechnicznych w celu rozpoznania warunków gruntowo-wodnych pod przewidziane do przebudowy drogi, planowane do realizacji przy finansowaniu z Funduszu Dróg Samorządowych – czytamy w opisie tego zadania.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę