Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

30. Kwesta cmentarna TPZŁ zebrała 57 tysięcy 297 zł 77 gr

- Nam nie chodzi o rekordy ilości pieniędzy wrzuconych do puszek, zawsze to powtarzamy, tylko o wspólne działanie na rzecz zabytkowego, starego cmentarza z 1801 r., który jest świadkiem historii Łomży i Polski – mówi Zygmunt Zdanowicz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, którego działacze i sympatycy zebrali do puszek datki na ratunek zabytkom 218-letniej nekropolii. W jubileuszowej 30. Kweście mieszkańcy Łomży, okolic i przyjezdni, odwiedzający groby bliskich na cmentarzu przy ul. Mikołaja Kopernika, ofiarowali na renowację zabytków ponad 57 tysięcy zł.

30. Kwesta TPZŁ tradycyjnie odbywała się pod hasłem „Ratujemy łomżyńskie zabytki cmentarne”. Odbywała się do puszek wolontariuszy przy pięciu wejściach w piątek Wszystkich Świętych oraz do skarbon w sobotnie zaduszki i poświąteczną niedzielę, ciepłą, suchą i słoneczną.  - Jesteśmy bardzo wdzięczni tym wszystkim, których spotkaliśmy przez te trzy dni na starym cmentarzu: i wolontariuszom, i darczyńcom – dziękuje w imieniu Towarzystwa prezes Zygmunt Zdanowicz. - Zbierający pieniądze i ofiarodawcy wspólnie wykazali, że potrafimy działać razem, solidarnie, w imię troski o kulturę duchową, materialne świadectwo naszej przeszłości z ponad dwóch stuleci, o szacunek dla znanych i nieznanych Zmarłych, pochowanych na starym cmentarzu przez rodziny. To nasza wspólna troska i tradycja, którą mamy obowiązek przekazać następnemu pokoleniu. Dziękuję za wszystkie datki, dobre słowa i życzliwe gesty. Świadczą o tym, że dzieło renowacji nagrobków, płyt nagrobnych, krzyży żeliwnych, pomników i ogrodzeń, mających często wartość artystyczną, to nie tylko sprawa, która od ponad 30 lat leży na sercu działaczom Towarzystwa. To przedsięwzięcie ma także ważne miejsce w sercu chyba każdego człowieka, który ze wzruszeniem, refleksją i dumą odwiedza nasze łomżyńskie Powązki. Jeszcze raz dziękuję kwestarzom i darczyńcom za to serce...

 

- To były bardzo intensywne i pracowite dni 30. Kwesty, ale również ciekawe i dające satysfakcję ze spotkań z kwestarzami i darczyńcami – podsumowuje Józef Babiel, wiceprezes TPZŁ, który w 1. Kweście brał udział w 1984 r. ze środowiskiem harcerzy. Zbiórkę funduszy na ratowanie zabytków cmentarnych łomżyńskich zainicjował wówczas Wiktor Grochowski (1924 – 2009) jako społeczny opiekun zabytków. Wiceprezes TPZŁ po trzech dniach świątecznych Kwesty cieszy się, że spotykał łomżynianki i łomżyniaków, zadowolonych z efektów prac renowacyjnych na starym cmentarzu.    

Tegoroczna Kwesta TPZŁ zebrała o ok. 5 tysięcy złotych więcej niż w 2018 r. W sumie za datki od społeczeństwa wyremontowano ponad 250 zabytków z ponad 560, ze spisanych ponad 20 lat temu. 

 

Mirosław R. Derewońko

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę