Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Zespołu śmieciowego nie ma, ale ma być „w ciągu kilku najbliższych dni”

Mieszkańcy Łomży za śmieci płacą więcej niż mieszkańcy Białegostoku, Gdańska, Krakowa, a nawet Warszawy, a samotni łomżanie najwięcej w Polsce. Ostatnia wakacyjna podwyżka cen śmieci dobitnie ukazała, że łomżyński system śmieciowy jest niesprawiedliwy i zły. Dopiero pod krytyką i protestami mieszkańców władze miasta niechętnie się do tego przyznają. Pod koniec września prezydent poprosił Radę Miejską o wytypowanie radnych do zespołu, który zamierza powołać w sprawie opracowania zasad nowej polityki śmieciowej. Póki co zespołu jeszcze nie ma...

O tym, że łomżyński system opłat za śmieci jest niesprawiedliwy wiadomo od dłuższego czasu. System krzywdzi przede wszystkim mieszających samotnie i w parach emerytów i rencistów. Dobrze wiedzą o tym wszyscy we władzach miasta. Przyznał to m.in. prezes miejskiej spółki śmieciowej ZGO Jan Perkowski, opowiadając się, za wprowadzeniem w Łomży systemu opłat od osoby. W lipcu władze miasta obiecały, że będzie opracowany bardziej sprawiedliwy system rozliczenia kosztów miejskiej polityki śmieciowej. Dopiero jednak pod koniec września prezydent Mariusz Chrzanowski wystąpił do Rady Miejskiej, aby ta wytypowała swoich reprezentantów do zespołu, który ma powołać. Radni wybrali: Maciej Borysewicz, Witold Chludziński, Dariusz Domasiewicz, Marek Dworakowski, Andrzej Grzymała, Wiesław Grzymała, Wojciech Michalak i Piotr Serdyński. W skład prezydenckiego zespołu, który miały opracować nowe zasady polityki śmieciowej Łomży, poza radnymi, mieliby wejść także: miejscy urzędnicy, przedstawiciele miejskiej spółki śmieciowej i eksperci.  

Na początku października chcieliśmy wiedzieć, czy prezydent powołał zespół ds. polityki śmieciowej? W ratuszu zapytaliśmy też kto, poza radnymi wszedł do niego, jaki jest zakres prac i kiedy zespół powinien zakończyć prace i przedstawić  propozycje? Teraz, po dwóch tygodniach zwlekania na część pytań odpowiedział Łukasz Czech z ratusza: 
„Zespół do spraw przygotowania propozycji zmian Systemu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi w mieście Łomża powinien zostać powołany w ciągu kilku najbliższych dni. Jego zadaniem będzie przeanalizowanie obowiązującej uchwały dotyczącej metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz wysokości określonych stawek opłat za odbierane od mieszkańców Łomży odpady komunalne.”

I to wszystko co przekazał od władz miasta.  

Polityka śmieciowa Chrzanowskiego 
Przeliczając ubiegłoroczne koszty gospodarki śmieciowej na głowę zameldowanego mieszkańca Łomży wychodzi, że opłata za śmieci powinna wynosić 9,15 zł miesięcznie – bez znaczenia czy śmieci byłyby sortowane, czy nie. Dzieląc koszty osobno na mieszkańców blokowisk i domków jednorodzonych opłata ta wynosiłaby ok. 7,5 zł w blokach i ok. 15,5 zł w domkach. Teraz samotni mieszkańcy płacą za śmieci w Łomży po 29 zł w blokach i 40 zł w damkach miesięcznie jeśli śmieci segregują, lub po 63 z blokach i 103 w domkach jeśli śmieci nie segregują. 
Prowadzona za prezydenta Mariusza Chrzanowskiego polityka sprawia, że opłaty za śmieci szybciej rosną w gospodarstwach jednoosobowych i w blokach, niż w gospodarstwach większych i w domkach. W blokach cena śmieci segregowanych dla gospodarstw jednoosobowych, od czasu objęcia władzy przez Chrzanowskiego, wzrosła o ponad 220%, a w domkach jednorodzinnych ten wzrost wyniósł 150%. W przypadku większych gospodarstw ceny śmieci wzrosły o 150% w blokach, a w domkach „tylko” o 130%. Za śmieci niesortowane podwyżka w blokach wyniosła 215%, a w domkach 200%.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę