Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Regionalne smaki na Smakoff Piątnica

Barbara Kurządkowska, Danuta Archacka, Irena Och i Koło Gospodyń Wiejskich z miejscowości Górki-Sypniewo to zwycięzcy pierwszej edycji konkursu kulinarnego Smakoff Piątnica. To jeden z nielicznych konkursów, gdzie poddawane ocenie dania i potrawy przyrządzane są na oczach wszystkich, promujący lokalne specjały jak kartacze czy babka ziemniaczana. – Na skalę całej Polski jest to naprawdę fenomenalne! – ocenia Aneta Kuroń, prowadząca imprezę i oceniająca konkursowe dania wraz z mężem Janem, synem słynnego kucharza Macieja. – Są to tradycyjne smaki i widać, że panie mają te przepisy z dziada pradziada, a do tego fantastycznie je urozmaicają.

Łomża ma konkurs „Zasmakuj w Łomży“, innych imprez kulinarnych też w regionie nie brakuje, teraz zaś dołączyła do nich Piątnica, powszechnie kojarzona w całym kraju i poza jego granicami z produktami mlecznymi najwyższej jakości. – Zależało nam na tym, aby przy okazji organizacji wydarzenia Smakoff Piątnica promować nie tylko lokalne potrawy, ale też społeczność i kulturę, choćby wielką mleczarnię OSM Piątnica czy Piątnica S.A. zajmującą się bakaliami i przyprawami – podkreśla Monika Orłowska-Laskowska z Urzędu Gminy Piątnica, inicjatorka konkursu. 
Głównym punktem programu wielogodzinnej, sobotniej imprezy na Forcie nr 2 był konkurs kulinarny. Uczestnicy, pochodzący z gmin Piątnica i Łomża oraz samego miasta, podzieleni na kategorie indywidualną oraz grupową, mieli za zadanie przygotować kartacze, babkę ziemniaczaną albo deser mleczny. Jak podkreślali gotowanie i pieczenie w takiej sytuacji wywoływało dodatkowy dreszczyk emocji, ale nie było mowy o jakiejś tremie czy obawy o pomieszanie proporcji bądź składników, bo przygotowują kartacze czy babkę od lat. Również krążący pomiędzy nimi Aneta i Jan Kuroniowie, który ufundował nagrodę główną, prowadzony przez siebie kurs gotowania, dbali o dobrą atmosferę wydarzenia, podpatrując kucharki przy pracy czy dopytując o szczegóły.  
– Nie zastanawialiśmy się nawet przez sekundę czy warto tu przyjechać! – mówi Aneta Kuroń. – Powiem więcej, przez całe wakacje odliczaliśmy dni do września, że w końcu przyjedziemy do Piątnicy. Było tak, ponieważ są tu przepyszne smaki i świetny konkurs, którego organizacja i jego poziom bardzo pozytywnie nas zaskoczyły. 
Indywidualnie w kategorii babka ziemniaczana zwyciężyła Barbara Kurządkowska, wyprzedzając Magdalenę Mrozek i Izabelę Żochowską. Najlepsze kartacze przyrządziła Danuta Archacka, a kolejne miejsca zajęły Maria Mrozek i Małgorzata Dołęga. W kategorii deserów mlecznych bezkonkurencyjna okazała się Irena Och, wyprzedzając Annę Łazarowicz. 
– Jestem pod wielkim wrażeniem tej imprezy! – mówi Barbara Kurządkowska, mieszkanka Piątnicy i zwyciężczyni konkursu na babkę ziemniaczaną. – Jak tylko wjeżdża się do Piątnicy widać naszą piękną mleczarnię, wszyscy dzięki niej kojarzą naszą miejscowość – jak gdzieś jestem, ludzie pytają: „A gdzie ta Piątnica?“, ale jak odpowiem „Serki wiejskie Piątnica“ wszyscy od razu wiedzą co i jak. Jesteśmy powszechnie kojarzeni z dobrą, zdrową żywnością i świetnie, że doczekaliśmy się takiego konkursu, promującego tradycyjne, lokalne potrawy. 
– To nasz rodzinny przepis, jeszcze od prababci, babci i mamy – mówi Danuta Archacka z Siemienia Nadrzecznego, zwyciężczyni konkursu w kategorii kartacze. – Kartacze to nasza regionalna potrawa, ziemniaki plus farsz, ale kiedyś to danie było rarytasem, bo nie pojawiało się na stołach na co dzień, tylko od święta. Teraz jest podobnie, bo kucharki unikają ich robienia – to naprawdę ciężka praca, chociaż ja lubię gotować, nawet sama piekę chleb. 
Grupowo, gdzie uczestniczki musiały przygotować te trzy konkursowe dania, zwyciężyły panie z Koła Gospodyń Wiejskich z miejscowości Górki-Sypniewo, wyprzedzając kucharki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. mjr Władysława Raginisa w Piątnicy. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody, ufundowane przez OSM Piątnica, Piątnica S.A. oraz Prymat. 
– To pierwsza edycja naszej imprezy i myślę, że udana, dlatego mamy nadzieję, że będziemy ją kontynuować – ocenia wójt gminy Piątnica Artur Wierzbowski. – Nieczęsto na konkursach kulinarnych spotyka się gotowanie na świeżym powietrzu, ale udało się nam przygotować 12 stanowisk i konkursowe potrawy powstają na oczach wszystkich. Zależało nam na promowaniu lokalnych potraw, ale też marki Piątnicy, czyli tutejszego jedzenia, bardzo docenianego w całej Polsce i nie tylko. Doszły do tego koncerty, zabawy i różne atrakcje dla najmłodszych, bo wymiar familijny tej imprezy też był dla nas bardzo ważny. 

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę