Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 września 2023 napisz DONOS@

Pielgrzymi na Jasnej Górze

Główne zdjęcie
Ks. Łukasz Brzostowski, Marta Olszyńska, Mateusz Kozikowski

525 pątników i około 70 ludzi obsługi 35. Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej dotarło szczęśliwie na Jasną Górę. Wczoraj wieczorem specjalnie dla łomżyńskich pątników mszę świętą w kaplicy Cudownego Obrazu odprawiał biskup Janusz Stepnowski. Ponad 200 pątników grupy żółtobrązowej z Łomży do Maryi poprowadził 25-letni ks. Łukasz Brzostowski. - Na trasie Pan Bóg błogosławił dobrą pogodą, ks. Radek Kubeł i ratownicy nie mieli dużo pracy, bo obyło się bez kontuzji, a było dużo dobrych spowiedzi – opowiada kapłan.

Czesław Krajewski z ks. biskupem Januszem Stepnowskim
Czesław Krajewski z ks. biskupem Januszem Stepnowskim

Hasło na drogę: „Idź za Bożym Duchem” oznacza nie tylko fizyczne wędrowanie. - Trzeba Bożego Ducha najpierw odnaleźć w sobie, więc pierwszy krok to sakrament pokuty i pojednania, pierwszy krok do nawrócenia – tłumaczy przewodnik grupy żółtobrązowej. Ks. Łukasz uczy, że Ducha trzeba jako wartości odnaleźć w rodzinie, w pracy, w szkole i uczelni, w nawale codziennych obowiązków. Podczas marszruty, gdy pielgrzymi pokonywali 30 – 40 kilometrów dziennie, pomocne były nauki w formie konferencji. Było ich 12, m.in., o odkrywaniu Bożego Ducha i powołaniu Apostołów – ks. Michał Turbaczewski; o powołaniu do życia, sprzeciwie wobec eutanazji i aborcji – ks. Krzysztof Oporek; o powołaniu do narzeczeństwa i macierzyństwa i wiele innych. - Najstarszy pielgrzym ma lat 82, to brat Stanisław z grupy żółtobrązowej, a najstarsza siostra Maria z grupy srebrnoniebieskiej ma lat 80 – podaje ks. Krzysztof Krajewski. - Najmłodszy Franciszek z tejże grupy ma 11 miesięcy.

„Pielgrzymka to droga wiary, prowadzącej do Chrystusa przez Maryję” - mówił 1. sierpnia, w dniu wyjścia, bp Stepnowski w Katedrze łomżyńskiej. Na trasie o Mistrzu na każdym kroku pamiętali w grupie z Łomży, m.in.: ks. Adam Ulatowski, ks. Marcin Loba i ks. Wojciech Pancewicz, sprawując posługę duchową. Fizycznie było ciężko, ale szczęśliwie bez większych problemów. Najczęstsze były nieduże kontuzje, jak zapalenia stawów, naciągnięcia ścięgien, odparzenia stopy i bąble. 

Furorę w świecie i w Internecie zrobiła piosenka, jaką 25-letni gitarzysta Mateusz Kozikowski z Łomży i śpiewająca Marta Olszyńska napisali do utworu „Mama ostrzegała” grupy Daj To Głośniej. Napotykani po drodze pątnicy z innych pielgrzymek prosili o wykonanie na żywo skocznej piosenki, który ma już 340 tys. wyświetleń w YT. 

Dziś, po 450 km w trasie pielgrzymi o godz. 9. rano mają jeszcze mszę świętą na Wałach Jasnogórskich. To ona formalnie stanowi zakończenie 35. Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej na Jasną Górę.

 

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę