Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Bociany w obiektywie

Zdjęcie „Zimowe bociany” Marcina Ogrodzkiego wygrało ogólnopolski konkurs fotograficzny pn. „Bocian biały” organizowany przez Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi w Drozdowie. Konkurs ogłoszono w czerwcu i z różnych zakątków kraju zaczęły spływać do siedziby Parku w Drozdowie zdjęcia świadczące o tym, jak wdzięcznym modelem może być bocian. - Brodzący, żerujący, lecący, karmiący, wysiadujący… - żadna sytuacja z bocianiego życia nie umknęła uwadze osób robiących zdjęcia – relacjonują pomysłodawcy konkursu.

Bocian biały jest chyba najbardziej charakterystycznym ptakiem okolic Łomży. Jego przylotu wczesną wiosną wglądają niemal wszyscy. Radosne klekotanie bocianich dziobów przez kilka miesięcy rozlega się na okolicznymi miejscowościami, a próby pierwszych lotów młodych są bacznie obserwowane nie tylko przez rodziców, ale i mieszkańców posesji, przy których te ptaki zdecydowały się założyć swoje gniazda. 
- Już niebawem pożegnamy się z bocianami, przed którymi długa podróż na zimowiska – mówią przyrodnicy z ŁPKDN, którzy rozstrzygnęli ogłoszony kilka miesięcy temu konkurs na najlepsze bocianie zdjęcie. - Mamy nadzieję, że dzięki konkursowi bocian biały stał się ptakiem bliższym, bardziej poznanym, mniej tajemniczym. 
Na konkurs nadesłano 92 prace. Przyrodnikom w wyborze najładniejszych przesłanych do Drozdowa zdjęć pomagali artysta plastyk Anna Bureś, oraz fotografowie Zdzisław Folga i Marek Maliszewski. Po długich obradach zdecydowano się przyznać trzy nagrody główne i sześć wyróżnień. Pierwsze miejsce zdobyło zdjęcie Marcina Ogrodzkiego pod tytułem „Zimowe bociany”.  Drugie miejsce przyznano fotografii pt. „Mglisty poranek z bocianem”, której autorem jest Paweł Płuciński, a trzecie zdobył „Sen bociana” Krystiana Kłysewicza. Wyróżnienia zdobyli zaś: Anna Arendarczyk, Joanna Sawicka, Paweł Chojnacki, Maciej Cmoch, Bartosz Słomiński i Hanna Prusaczyk. W poniedziałek wręczono nagrody w konkursie, a najlepsze bocianie zdjęcia trafiły na plenerową wystawą. Będzie można oglądać ją w siedzibie Parku oraz w trakcie różnych imprez, w których udział będzie brał Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi.

Ogólnopolski konkurs fotograficzny pn. „Bocian biały” wchodził w zakres projektu „Ochrona bociana białego w dolinach rzecznych Polski Wschodniej” LIFE15 NAT/PL/000728 - LIFEciconiaPL dofinansowanego przez Unię Europejską oraz niemiecką fundację Vogelschutz-Komitee e.V.

szczegóły projektu znajdują się na stronie: http://www.ptop.org.pl/ochrona/ptaki/bocian-bialy-w-ne-polsce/aktualnoci.html 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę