Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

Ojciec premiera „naszym” senatorem?

Główne zdjęcie
Kornel Morawiecki (fot. Sejm RP)

Ojciec premiera Matusza Morawieckiego, 78-letni Kornel Morawiecki, ma być kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do Senatu z okręgu łomżyńsko-suwalskiego. To ciągle jeszcze nieoficjalne informacje, ale potwierdzone w kilku niezależnych źródłach. To właśnie dlatego „centrala” partii nie godziła się na start z tego okręgu wojewody Bohdana Paszkowskiego, który ostatecznie ma kandydować do Sejmu.

Kornel Morawiecki urodził się w Warszawie (1941 r.), tu się wychował i zdał maturę, ale od czasów studiów związany był z Wrocławiem. Ukończył je na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego. W tej uczelni uzyskał stopień naukowy doktora i z nią związał się zawodowo. 
W 1968 uczestniczył w strajkach studenckich, wydawał ulotki przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji w sierpniu 1968, a następnie przeciwko stłumieniu przez władze protestów robotniczych w grudniu 1970.  W sierpniu 1980 włączył się w organizowanie strajków we Wrocławiu i współtworzył struktury „Solidarności”. W stanie wojennym uniknął internowania, a w 1982 roku założył „Solidarność Walczącą”. Kornel Morawiecki został zatrzymany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w 1987 roku. W kwietniu 1988 roku wyjechał do Włoch, a gdy po trzech dniach próbował wrócić, został deportowany z lotniska w Warszawie do Wiednia. Do Polski powrócić konspiracyjnie po kilku miesiącach. 

Po upadku komunizmu Kornel Morawicki kilkakrotnie brał udział w wyborach do najwyższych władz w państwie. Kandydował na prezydenta Polski, do Sejmu i Senatu, ale wybory wygrał dopiero  w 2015 roku, gdy został współpracownikiem Pawła Kukiza i był „jedynką” wyborczego wyborców Kukiz’15 do Sejmu w okręgu wrocławskim. Uzyskał mandat poselski, otrzymując 26 101 głosów. W następnym roku zrezygnował z członkostwa w klubie poselskim Kukiz’15 po aferze w związku z oddaniem za niego głosu w głosowaniu nad wyborem sędziego Trybunału Konstytucyjnego przez inną posłankę z Kukiz’15, którą dyscyplinarnie usunięto z klubu. Po aferze  Morawiecki został odwołany ze składu Komisji Etyki Poselskiej, a później założył koło poselskie Wolni i Solidarni, którego został przewodniczącym.

Teraz w jesiennych wyborach parlamentarnych Prawo i Sprawiedliwość ma go wystawić na senatora w okręgu łomżyńsko-suwalskim. Dziś senatorem z tego okręgu jest Anna Maria Anders, która ma zostać ambasadorem Polski we Włoszech więc nie będzie ponownie kandydowała do Senatu RP.  Powszechnie uważa się, że ten okręg senacki należy do najłatwiejszych dla PiS w kraju.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę