Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 czerwca 2024 napisz DONOS@
logo województwa podlaskiego

Ścieżka dydaktyczna wzdłuż nabrzeża Jeziora Rajgrodzkiego

Główne zdjęcie
Jezioro

Jezioro Rajgrodzkie to najbliższe Łomży i największe jezioro w powiecie grajewski. Powierzchnia samego jeziora to ponad 200 ha, ale cały kompleks Jezior Rajgrodzkich jest ponad siedem razy większy. Dzięki temu to doskonałe miejsce do wypoczynku nad wodą, a teraz za sprawą funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego będzie jeszcze bardziej atrakcyjne. Zarząd województwa rozstrzygnął konkursu na dotacje z działania dotyczącego ochrony zasobów bio- i georóżnorodności oraz krajobrazu. Wśród wybranych do dofinansowania jest projekt dotyczący budowy ścieżki dydaktycznej wzdłuż nabrzeża Jeziora Rajgrodzkiego.

Przed czterema latami uchwałą nr XII/91/15 Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 22 czerwca 2015 r. został utworzony Obszar Chronionego Krajobrazu „Pojezierze Rajgrodzkie”. To niemal 15 tysięcy hektarów Jeziora Rajgrodzkiego i jego nabrzeży terenów ciągnących się do Augustowa przez Bargłów Kościelny, ale przede wszystkim na terenie gminy Rajgród. To miejsce cenne przyrodniczo, ale i atrakcyjne turystycznie. Można pływać żaglówką, rowerem wodnym, kajakiem, albo wypoczywać w nabrzeżach jeziora zachwycając się przyrodą i wspaniałym powietrzem.

Dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego ma być jeszcze bardziej atrakcyjne. W ramach konkursu z działania 6.3 RPO - ochrona zasobów bio- i georóżnorodności oraz krajobrazu, zarząd województwa przyznał gminie Rajgród dotację w wysokości 7,6 mln zł. Wzdłuż nabrzeża Jeziora Rajgrodzkiego, zlokalizowanego na obszarze chronionego krajobrazu „Pojezierze Rajgrodzkie”, powstanie ścieżka dydaktyczna.

- W tym miejscu znajdują się siedliska i żerowiska dzikich ptaków, płazów, ryb i małych ssaków. Wiele z tych zwierząt to gatunki chronione prawem krajowym oraz UE – podkreśla Izabela Smaczna-Jórczykowska z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku. - W ramach projektu przewidziane są m.in. budowa ścieżki dydaktycznej, pomostów drewnianych, schodów z rampą, wieży widokowej i placu pod sprzęt pływający. Będzie także nowe oświetlenie, monitoring i wyposażenie dydaktyczne (tablice, lunety).

Całkowita wartość tego przedsięwzięcia została oszacowana na 9,2 mln zł, a przyznane przez zarząd województwa dofinansowanie z środków RPOWP wynosi niemal 85% tej kwoty.
To jeden z sześciu projektów zgłoszonych przez gminy z województwa podlaskiego, które we wtorek  do dofinansowania wybrał zarząd województwa podlaskiego. Wsparcie otrzymają także gminy: Supraśl, Siemiatycze, Mielnik, Drohiczyn i Michałowo. Łączna wartość dofinansowania wszystkich projektów wynosi 29,7 mln zł. Wcześniej zarząd województwa zdecydował o zwiększeniu budżetu tego konkursu o niemal 5 mln zł.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę