Radiowóz, medale i awanse na Święcie Policji w Łomży
Łomżyńska Komenda Miejska Policji otrzymała nowy radiowóz bus VW KT 6 wart 180 tysięcy zł. Kluczyki wozu z silnikiem 2 litry o mocy 150 KM odebrał sierżant Paweł Krajewski z rąk nadinsp. Daniela Kołnierowicza, komendanta wojewódzkiego, na uroczystym apelu, jaki na Starym Rynku w Łomży odbył się po mszy św. w Katedrze z okazji Święta Policji. - Na wyższe stopnie służbowe awansowało 64 funkcjonariuszy z łomżyńskiej jednostki Policji, 14 z Komendy Powiatowej Policji w Kolnie, 24 funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Grajewie oraz 19 funkcjonariuszy z zambrowskiej jednostki Policji – podaje Urszula Brulińska z zespołu komunikacji społecznej KMP.
Tyłem do remontowanej hali targowej stanęły w szeregach oddziały policjantów i sztandary, tyłem do kamieniczek na Starym Rynku – kilkudziesięciu oficjeli i namioty, chroniące przed nadmiernym słońcem i deszczem, którego nieśmiałe krople nie zakłócały przebiegu uroczystości. Nie przybył z powodu „nagłej sytuacji służbowej” wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński, co skomentowano w kręgu garstki publiczności z ulgą, że nie będzie potajemnego wykopywania flagi UE. Nawet jeden przewoźny maszt przybył, na który wciągnięto flagę polską. Wcześniej oddziały przeszły paradą z Katedry, gdzie Eucharystię odprawiał ks. bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy łomżyński.
Życzenia uznana społecznego i opieki boskiej
Zebranych przedstawicieli samorządu, środowisk, służb mundurowych powitał komendant miejski Policji w Łomży Marek Sienkiewicz, który awansował dziś na podinspektora, podobnie jak Adam Brodowski, zastępca komendanta KPP z Grajewa. Przypomniał w roku obchodów 100-lecia Policji Państwowej, że jest 1. rocznica nadania sztandaru komendzie w Łomży i wymienił przewodniczącą komitetu fundacyjnego Agnieszkę Muzyk. Podziękował rodzinom policjantów za wyrozumiałość i wsparcie w trudnych chwilach. Funkcjonariuszom życzył „zadowolenia z wykonywania zaszczytnej misji”, uznania w oczach mieszkańców i szacunku społeczeństwa dla munduru. Komendant Daniel Kołnierowicz przy przekazania kluczyków radiowozu dodał żartobliwie: - Z zazdrością stwierdzam, że w Komendzie Wojewódzkiej w Białymstoku takiego pojazdu nie ma... W międzyczasie Zdzisław Makowski przekazywał łomżyńskiej Komendzie defibrylator, po czym dłuższą mowę wygłosił szef Policji w Podlaskiem. Zapewnił w imieniu wiceministra Zielińskiego o „życzliwości, chęci pomocy i pamięci”. Mówił o 100-leciu, że Policja jest „formacją, która może być dumna ze swojej tradycji i osiągnięć”. Mówił, że „największy cmentarz policjantów znajduje się w Miednoje”, nawiązując do elementu zbrodni katyńskiej, gdy w kwietniu i maju 1940 ok. 6 tys. funkcjonariuszy zamordowano – to NKWD - strzałem w tył głowy za to, że byli Polakami. Zdaniem komendanta wojewódzkiego, „radiowozy i komendy będą puste”, jeśli policjanci zapomną, komu służą i od kogo czerpią wzorce. Powołał się na badania sprzed kilku miesięcy, ale nie podając źródła, że 75 procent Polaków ocenia dobrze i bardzo dobrze pracę Policji, a ponad 98 % czuje się bezpiecznie w miejscu zamieszkania, co w ocenie szefa podlaskiej Policji jest chyba rekordem świata. Przestrzegł nie wiadomo dokładnie kogo, by nie szukać patologii, ponieważ „nie ma patologii wśród tych ludzi ani w tych komendach”. Dziękował za służbę i poświęcenie, dumny z postawy policjantów, którzy nie tylko w czasie służby niosą pomoc obywatelom, ale nie są obojętni na zło ani krzywdę ludzką po godzinach pracy. Życzył policjantkom i policjantom uznania społecznego, opieki boskiej, aby cali i zdrowi wracali do domu.
Od komisarza do starszego posterunkowego
Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dwóch funkcjonariuszy otrzymało Srebrny Medal „Za Długoletnią Służbę”, tj. za wzorowe i sumienne wykonywanie obowiązków w służbie na rzecz obywateli i państwa: podinsp. Marek Palecki, komendant powiatowy w Grajewie, oraz kom. Ryszard Duchnowski, zastępca komendanta powiatowego w Kolnie. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wyróżnił Odznaką „Zasłużony Policjant” 4 funkcjonariuszy: srebrną odznaczony był komisarz Krzysztof Pampuch, zastępca naczelnika wydziału kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Zambrowie, zaś brązowe otrzymali: asp. szt. Mariusz Gronostajski, zastępca naczelnika Sztabu KMP w Łomży, kierownik rewiru dzielnicowych asp. szt. Krzysztof Młynarczyk, oraz sierż. szt. Krzysztof Ostrowski, asystent wydziału patrolowo-interwencyjnego. Z inicjatywy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów wręczono kilka medali „Krzyża niepodległości” drugiej klasy z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości i 100. rocznicy powstania Policji. Otrzymali je: biskup Tadeusz Bronakowski, kapelan KMP w Łomży ks. dr Radosław Kubeł, kapitan Jan Krysiuk z WKU w Łomży i trzech funkcjonariuszy z KPP w Kolnie i mundurowy KMP Łomża. Na komisarza awansowali: Marek Komosiński z KPP w Grajewie i Przemysław Chojnicki z KPP w Zambrowie. Akt mianowania na stopień starszego aspiranta otrzymał Arkadiusz Filipkowski z KMP w Łomży; na aspiranta: Mariusz Przeździecki z KMP w Łomży, Paweł Rudnicki z KPP Kolno; na młodszego aspiranta: Wojciech Kulik KPP Grajewo, Jarosław Tafiłowski KMP Łomża, Krzysztof Ostrowski KMP Łomża, Emilian Trzciński KMP Łomża oraz Michał Sapigórski z KPP w Grajewie. Ponad 20 policjantów z tych czterech komend awansowało na stopień starszego posterunkowego.
W województwie podlaskim pracuje ok. 3 tysięcy policjantów. W Łomży są 224 etaty mundurowe plus 67 cywilnych, w Zambrowie jest 87 etatów mundurowych, a w Kolnie - 72 etaty mundurowe.
Mirosław R. Derewońko